Publiczna Szkoła Podstawowa nr 2 im. Janusza Korczaka w Busku-Zdroju

28-100, Busko-Zdrój, ul. Janusza Korczaka 13 tel.: 41 378 33 37 e-mail: sp2@oswiata.busko.pl

Statystyki

  • Odwiedziło nas: 1052174
  • Do końca roku: 225 dni
  • Do wakacji: 32 dni

Kalendarium

Poniedziałek, 2024-05-20

Imieniny: Bazylego, Bernardyna

Lekcja w dawnej szkole

Członkowie koła biologicznego rozmawiając z bliskimi o uprawie warzyw, dowiedzieli się przy okazji sporo o codzienności dzieci żyjących dawniej na wsi. Postanowiliśmy przenieść się na chwilę w tamte czasy i udaliśmy się na lekcję do dawnej szkoły.

Warsztaty, w których uczestniczyła grupa realizująca projekt pt. „Jak założyć ogródek warzywny”, odbyły się w Muzeum Wsi Kieleckiej w Tokarni.
Młodzież dziarsko przemierzyła ścieżkę usłaną kałużami i dotarła do Powszechnej Szkoły Publicznej. Uczniowie zajęli miejsca w drewnianych, trochę ciasnych ławkach. Rozpoczęła się lekcja rachunków. Kto z Was potrafiłby tylko za pomocą liczydła obliczyć, ile to jest 2456 - 321? My już potrafimy!
Wyniki zapisywaliśmy, jak to kiedyś bywało, na czarnej tablicy za pomocą kredy.
W czasie przerwy czekało na dzieci nie lada wyzwanie: zabawa w toczenie farelki za pomocą pogrzebacza. Okazało się, że nie jest to taka prosta sprawa, ale nasi dzielni uczniowie nie dawali za wygraną.
Podczas zajęć oglądaliśmy ekwipunek uczniów: plecak z drewna, kałamarz, obsadkę ze stalówką; podziwialiśmy piękne kleksy w uczniowskich zeszytach. A nasza sroga nauczycielka przestrzegała, że za niewłaściwe zachowanie czekają nas: siedzenie w oślej ławce, zostanie w kozie, łapy drewnianą linijką lub klęczenie na grochu. Tego ostatniego doświadczyli niektórzy z naszych uczniów, którzy chcieli odczuć na własnej skórze, na ile dotkliwa jest taka kara.
Po zakończonej lekcji zwiedziliśmy też inne chaty i domostwa znajdujące się na terenie Parku Etnograficznego. Mogliśmy się przekonać, jak inaczej żyło się kiedyś na wsiach i w małych miasteczkach. Z zaskoczeniem odkryliśmy nasz lokalny akcent na terenie muzeum - starą aptekę, która działała kiedyś na terenie Buska.

Autor: Aleksandra Moskal