Wtorek, 2024-05-14

Imieniny: Bonifacego, Julity

Kartka z kalendarza: Światowy Dzień Warzyw i Owoców w Publicznej Szkole Podstawowej nr 2

Dzień 20 października był radosnym, kolorowym, a zarazem zdrowym dniem w Publicznej Szkole Podstawowej nr 2 w Busku - Zdroju. To właśnie wtedy nasza społeczność uczniowska włączyła się w Światowy Dzień Warzyw i Owoców.

To święto jest obchodzone każdego roku w trzeci piątek października, a zostało zainicjowane 18 października 2013 roku w Nowej Zelandii. Jego celem jest zwiększenie świadomości znaczenia owoców i warzyw w prawidłowej diecie. Produkty te znajdują się u podstawy piramidy żywieniowej, zaraz po aktywności fizycznej.
Dzięki zaangażowaniu Małego i Dużego Samorządu PSP nr 2 w Busku - Zdroju ten dzień stał się niezapomnianym wydarzeniem w kalendarzu szkolnych uroczystości. Wszystko zaczęło się od stworzenia pięknych dekoracji w  szkole. Owoce, warzywa i soki zostały wyeksponowane w jesiennych dekoracjach, zachęcając uczniów do spożywania tych zdrowych smakołyków przez cały dzień.
Aby podkreślić znaczenie tego dnia, do szkoły zaproszono pracownice Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Busku - Zdroju. Dzieliły się swoją wiedzą i doświadczeniem z uczniami, podkreślając, jak ważne jest dbanie o zdrowie poprzez zdrową dietę bogatą w owoce i warzywa. Dla wielu uczniów była to lekcja, która na pewno zostanie w ich pamięci na długo.
Dodatkowo klasy młodsze włączyły się w obchody Światowego Dnia Warzyw i Owoców, przychodząc do szkoły ubrane w różne kolory warzyw i owoców. Każda klasa wylosowała wcześniej kolor, jaki będzie reprezentowała, tworząc w ten sposób kolorowy kalejdoskop barw na szkolnych korytarzach.
W klasie 2b wychowawca Anna Zalewska-Pabis wzbogaciła zajęcia o dodatkowe zadania polonistyczne o tematyce owocowo-warzywnej. W klasie 2a pani Marzeny Gzyl uczniowie przygotowali przepyszne sałatki owocowe. W klasie 1b uczniowie stworzyli stworki warzywne. Natomiast na zajęciach świetlicowych mali artyści kolorowali owocowo - warzywne kolorowanki, programowali oraz rozwiązywali zagadki związane z tymi smakołykami. Dla najmłodszych uczniów, oprócz nauki, była to również wspaniała zabawa.
Szkoła otrzymała ogromne wsparcie od lokalnych sklepów i przedsiębiorców, którzy przekazali bezpłatnie warzywa i owoce dla uczniów. Sponsorami akcji byli:

• Kaufland Polska Sp. z o.o. z dyrektorem panem Karolem Cichoszem,
  • Warzywniak LOBO Busko-Zdrój, właściciel pani Martyna Kozak,
  • Jeronimo Martins Polska S.A. - Biedronka Stopnica, z kierownikiem panem Michałem Zarembą.

Serdecznie dziękujemy! To dzięki ich hojności uczniowie mogli cieszyć się smacznymi i zdrowymi posiłkami tego dnia. Wsparcie lokalnych sklepów i przedsiębiorców pokazało ich zaangażowanie w edukację oraz zdrowie dzieci.
Obchody Światowego Dnia Warzyw i Owoców miały duży wpływ na uczniów. To nie tylko okazja do nauki zdrowych nawyków żywieniowych, ale także doskonały sposób na integrację i wspólną zabawę w przyjaznej atmosferze poza ławkami szkolnymi.

Autor: Organizatorzy