Lekcja biblioteczna

We wtorek 9 kwietnia oddział przedszkolny naszej szkoły, odwiedziła pani Ewa Tarapata z Biblioteki Pedagogicznej w Busku - Zdroju. Tym razem zajęcia miały charakter bajko terapeutyczny i poruszały temat złości.

Dzięki wykorzystaniu nowej techniki czytania, opowiadania wywodzącej się z Japonii, pani bibliotekarka zaprezentowała bajkę pt.: „Złość, mówi: Dość!” przy pomocy teatrzyka kamishibai. Po wysłuchaniu i jednoczesnym obejrzeniu treści bajki w grupie wywiązała się dyskusja na temat powodów złości głównego bohatera - prosiaczka, jego reakcji na zniszczoną budowlę z klocków oraz jego rozmowy z misiem. Następnie dzieci wymieniały sytuacje w których same odczuwają złość i jak sobie z nią radzą.
W kolejnej części zajęć, w trakcie zabawy w kalambury uczniowie za pomocą gestów, mimiki twarzy przedstawiali sposoby radzenia sobie ze złością. Jak się okazało odgadywanie haseł nie sprawiało uczestnikom zabawy najmniejszych trudności.
Na zakończenie zerówkowicze mieli za zadanie pomalować wulkan, który obrazował w jaki sposób złość w nas się rozwija i jak prowadzi do wybuchu. Dzieci chętnie uczestniczyły w lekcji bibliotecznej zorganizowanej przez panią Ewę, dzięki której w ciekawy sposób dowiedziały się jak radzić sobie ze złością, aby nikomu się stała się krzywda.

Autor: Monika Koszela