Laboratoria przyszłości na lekcjach biologii

Mikroskop z podłączeniem do laptopa znajduje zastosowanie podczas lekcji biologii i przyrody. Uczniowie oglądają preparaty spod mikroskopu wyświetlane bezpośrednio na tablicy interaktywnej, dzięki czemu łatwiej nam rozmawiać o obserwowanym obiekcie. Dzieci są zaskoczone możliwością dokonywania różnych pomiarów i zaznaczania elementów na obrazie preparatu, który widzą na tablicy.

Uczniowie mają mniejsze trudności z obsługą mikroskopów i właściwym ustawieniem obrazu, gdy widzą na tablicy to, co powinni zaobserwować podczas samodzielnej pracy z preparatami.
Mikroskopy wykorzystujemy na zajęciach koła biologicznego. Członkowie koła z wielką chęcią doskonalą umiejętność obsługi mikroskopu. Wykonują preparaty świeże i korzystają z załączonego zestawu gotowych preparatów roślinnych i zwierzęcych. Najwięcej emocji wzbudzają preparaty zwierzęce, zwłaszcza odnóże muchy.
Dużą pomoc podczas lekcji stanowią wizualizery, dzięki którym uczniowie zapoznają się z fragmentami ciekawych książek czy wycinkami prasowymi związanymi z tematyką lekcji. Na lekcji biologii oglądaliśmy też dzięki wizualizerom różne fragmenty roślin i żywe okazy zwierząt.

Autor: Aleksandra Moskal