„Żelowe woreczki sensoryczne”

Integracja sensoryczna, która pobudza zmysły, jest bardzo istotna, w prawidłowym funkcjonowaniu dziecka. W dzisiejszym świecie dzieci mają coraz mniej doświadczeń sensorycznych, za to niesamowicie szybko w ich życiu pojawia się tablet i telefon. Innym i bardzo ciekawym sposobem na zainteresowanie dziecka oraz pobudzanie zmysłu wzroku i dotyku mogą być samodzielnie przygotowane żelowe woreczki sensoryczne.

Zabawa ta jest prosta, niedroga i wciąga na długo, poza tym ma wiele walorów edukacyjnych i na pewno jest rozwojowa. Mniejsze dzieci można zaciekawić wkładając do środka woreczka z żelem np. różne drobne, kolorowe przedmioty, a dla starszych można zrobić woreczki z cyframi, zbiorami liczb itd.
W dniu 25 stycznia 2024 r. odbyły się kolejne zajęcia w ramach innowacji pedagogicznej „Sensoryczna zabawa zmysły udoskonala”, na których uczniowie wykonywali żelowe woreczki sensoryczne. Pracę zaczęliśmy od przygotowania woreczków strunowych do których wlewaliśmy żel do włosów. Następnie dzieci dodawały do niego brokat lub kolorowe barwniki. Po szczelnym zamknięciu woreczka dzieci mogły zacząć swobodnie manipulować rączkami: ugniatanie, ściskanie itp. Co sprawiło im ogromną przyjemność. Uczniowie z dużym zaangażowaniem i skupieniem starali się także rysować palcem przez woreczek różne wzory: figury geometryczne itp. Dla utrudnienia zastąpiliśmy żel do włosów pianką do golenia, która ma inną konsystencję, ale za to jest również bardzo przyjemna w dotyku. Oprócz stymulacji dotykowej zabawa ta korzystnie wpływa na zmysł wzroku oraz ćwiczy skupienie i spostrzegawczość. Ponadto dzieci mogły wykazać się również kreatywnością i twórczością.

Autor: Agnieszka Siepracka, Marcelina Płonka