Wisława Szymborska - tylko poetka czy aż artystka?

Wisława Szymborska (1923 - 2012) studiowała polonistykę i socjologię na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Była redaktorem działu poezji w tygodniku „Życie Literackie” (1953 - 1966) i miesięczniku literackim „Pismo” (1981 - 1983). Pierwsze wiersze opublikowała w 1945 roku w prasie literackiej. Wydała 12 zbiorów poetyckich.

Senat ustanowił rok 2023 rokiem Wisławy Szymborskiej, mając nadzieję, że będzie to nie tylko doskonałą okazją do pełniejszego zaprezentowania postaci poetki, jej twórczości, ale także do debaty na temat miejsca poetyckiego słowa we współczesnym świecie. W uchwale senatorowie podkreślili, że o doniosłości literackiego dorobku poetki świadczą nie tylko nagrody, ale także fakt, że ma ona wciąż wielkie grono czytelników w Polsce i za granicą. Inspiruje literaturoznawców, kulturoznawców, filozofów, krytyków sztuki, muzyków, a także zwykłych czytelników, którzy znajdują w jej poezji odpowiedzi na najważniejsze pytania.
Tematy, które poruszała w swojej poezji wciąż są aktualne.
Uczniowie klasy 4b przygotowali wiersze naszej Noblistki i zaprezentowali je koleżankom i kolegom z klasy 4a.
Uczniowie klasy 8b zapoznali się twórczością Wisławy, wysłuchali swoich kolegów recytujących wiersze oraz zapoznali się z fragmentami listów pisanych pomiędzy Wisławą Szymborską a Kornelem Filipowiczem.
Uczestnicy spotkania poznali również artystkę od prywatnej strony. Jej ciekawe i barwne życie, jej światopogląd, jej pasje. Jedną z pasji były Wyklejanki, które Wisława wykonywała z wielkim zaangażowaniem. Uczniowie przygotowali swoje wyklejanki inspirując się artystką. Poznali także utwory muzyczne inspirowane poezją Wisławy.
Okazało się, że twórczość poetki jest znana, a najbardziej znanym utworem muzycznym inspirowanym poezją Wisławy jest „Nic dwa razy” Sanah, który wszyscy znają i wspólnie zaśpiewali podczas występu.

Autor: Ewelina Ciślak, Halina Mazur, Justyna Nieć, Katarzyna Rusak - Szumilas