Piątek, 2024-05-10

Imieniny: Antoniny, Izydory

Piernikowy zawrót głowy

19 grudnia odbyły się kolejne zajęcia w ramach innowacji pedagogicznej „Sensoryczna zabawa zmysły udoskonala”. Z racji tego, iż były to ostatnie zajęcia przed Świętami uczniowie przygotowali pierniczki.

Pierwszym etapem zajęć było przygotowanie ciasta. Uczniowie dodawali kolejno składniki. W tę część zajęć zaangażowany był zmysł wzroku - rozróżnianie konsystencji, koloru, zmysł dotyku - rozróżnianie faktury oraz zmysł węchu - porównywanie zapachów składników.
Kolejnym etapem było ugniatanie ciasta, tu główną rolę odegrał zmysł dotyku oraz węchu.
Następnie dzieci z przygotowanego przez siebie ciasta wycinały pierniczki.
Kolejnym etapem było ozdabianie przygotowanych ciasteczek. Tu wiodącą rolę odgrywał wzrok.
Najpyszniejszym i zarazem ostatnim krokiem była degustacja przygotowanych pierniczków. Nie byłoby degustacji, gdyby nie zmysł smaku.
Nie wszystkie pierniczki zostały zjedzone, część z nich będzie zdobić choinki w domach, dzięki zmysłowi wzroku oczywiście.

Autor: Agnieszka Siepracka, Marcelina Płonka