MEGAMISJA w naszej szkole!

Dzięki technologiom dzieci mogą uczyć się wielu nowych rzeczy, poznawać świat, rozwijać pasje. Często bardzo sprawnie posługują się tabletem, smartfonem i innymi sprzętami, ale techniczne umiejętności nie wystarczą, by bezpiecznie korzystać z Internetu.

Jeszcze przed wakacjami nasza szkoła zakwalifikowała się do programu MegaMisja Fundacji Orange. Cieszymy się bardzo, gdyż dzięki temu poszerzymy ofertę zajęć świetlicowych o nowe, ciekawe spotkania. Program będziemy realizować raz w tygodniu przez dziesięć miesięcy, czyli cały rok szkolny 2023/2024.
MegaMisja to ogólnopolski program edukacyjny dla szkół podstawowych. Głównymi celami są podniesienie wiedzy i cyfrowych kompetencji nauczycieli oraz uczniów. Ważne, aby najmłodsi byli bezpiecznymi i świadomymi użytkownikami multimediów. Program został dostosowany do potrzeb dzieci, a wszelkie wyzwania oparte są na mechanizmie gry edukacyjnej. Pojawiają się w niej animowani bohaterowie, którzy mają mnóstwo pytań i kłopotów z pewnym cyfrowym wynalazkiem. Dzieci pracując w grupie, podejmują kolejne zadania w MegaMisji, zdobywają punkty i nagrody pomocne w realizacji zajęć, w tym: sprzęt multimedialny, książki, materiały plastyczne i inne atrakcyjne rzeczy, które wzbogacą wyposażenie placówki.
Przy realizacji wyzwań uczniowie uczą się, jakie treści można publikować w Internecie, jak chronić swoją prywatność, unikać niebezpieczeństw w sieci, przestrzegać netykiety i praw autorskich, jak znaleźć wiarygodne informacje w Internecie, tworzyć i obrabiać proste grafiki, dźwięki i filmy. W MegaMisji stawia się na współpracę między dziećmi, twórczą dyskusję w trakcie zajęć i zabawę, która przyspieszy nabywanie cyfrowych kompetencji.
Fundacja przysłała już do naszej szkoły materiały marketingowe. Liczymy, że uczniom spodoba się tematyka i forma zajęć. O wszystkim będziemy informować na bieżąco.

Autor: Iwona Jaroń