Pierwsza pomoc przedmedyczna w naszej świetlicy

19 kwietnia gościliśmy w naszej świetlicy pana ratownika kwalifikowanej pierwszej pomocy. Głównym celem spotkania było przekazanie dzieciom informacji na temat zasad udzielania pierwszej pomocy oraz prawidłowego zachowania się w czasie wypadku, a także w sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia.

Pan ratownik wyjaśnił dzieciom na czym polega jego praca oraz zaprezentował używane przez niego akcesoria. Podczas pogadanki dzieci dowiedziały się jak należy zachować się zanim przyjedzie pogotowie ratunkowe. Ćwiczyły sposoby zachowania się w sytuacji, gdy ktoś w ich obecności zemdleje lub złamie rękę, jak należy sprawdzić przytomność osoby poszkodowanej oraz w jaki sposób wzywać pomoc. Uczyły się jak rozmawiać przez telefon z dyspozytorką (trzeba się przedstawić, powiedzieć ile się ma lat, powiedzieć gdzie się znajduje zdarzenie, co się stało i dlaczego potrzebujemy pomocy).

Dzieci miały też okazję przypomnieć i utrwalić sobie numery telefonów alarmowych. Podczas tego spotkania nauczyły się wielu ważnych rzeczy, które w przyszłości mogą przyczynić się do uratowania komuś życia.

Autor: Aneta Wojciechowska, Tatiana Durnaś