Sensoryczne doświadczenia chemiczne

Powiedz mi a zapomnę, pokaż mi a zapamiętam, pozwól mi wziąć udział, a zrozumiem.”
Konfucjusz

Eksperymenty to inaczej doświadczenia. Jest to jeden ze sposobów zdobywania przez nas wiedzy, poprzez obserwacje, eksperymentowanie i samodzielne odkrywanie pewnych zasad. Dopiero eksperymenty pokazują nam, jak bardzo ciekawy jest chemiczny świat. Jest to jeden ze sposobów, który umożliwia nam zdobywanie wiedzy w praktyce. Wszystkie dzieci uwielbiają eksperymentować, robić mikstury, przelewać i mieszać różne ciecze. Poprzez eksperymenty dzieci poznają na nowo otaczający świat, korzystając ze zmysłów: wzroku, słuchu, dotyku.

Aby dostarczyć naszym podopiecznym o SPE doznań sensorycznych, dnia 29 marca 2023 roku zaprosiliśmy doświadczoną chemiczkę – panią Paulinę Figiel-Gut, która uczy chemii w I Liceum Ogólnokształcącym im. Tadeusza Kościuszki w Busku-Zdroju, na sensoryczne warsztaty chemiczne, w ramach Innowacji Pedagogicznej „Sensozabawy stymulujące zmysły”. Nasi uczniowie przed rozpoczęciem zajęć otrzymali kolorowe okulary i wspólnie z panią Pauliną wykonywały przeróżne doświadczenia, eksperymentowały i odpowiadały na zagadki chemiczne. Nasza chemiczka do doświadczeń użyła produktów bezpiecznych, które można znaleźć w każdej kuchni, tj.: ocet, olej, kolorowe barwniki, soda, czy… jajka! Dzieci kochają eksperymenty ze względu na wybuchy, obserwację zmieniających się barw i wiele innych zachodzących reakcji na ich oczach. Tak też było na naszych warsztatach, dzieci pod czujnym okiem pani Pauliny wykonywały i obserwowały doświadczenia, a mianowicie:

• wywar z czerwonej kapusty – jako naturalny wskaźnik, który zmieniał barwy w zależności od środowiska w jakim występuje;

• samopompujacy się balon – jako przykład wytworzenia dwutlenku węgla w warunkach domowych;

• gaszenie płomienia świecy wytworzonym dwutlenkiem węgla;

• lampa lava – jako doświadczenie relaksacyjne, barwne i zaskakujące;

• kolorowe wulkany chemiczne;

• skaczące jajka.

Największą satysfakcję nasi podopieczni mieli, kiedy mogli na żywo uczestniczyć w wykonywanych procesach i mieć świadomość, że to dzięki nim dane doświadczenie zostało zrealizowane pomyślnie. Dziękujemy pani Paulinie za przeprowadzenie fascynujących sensorycznych warsztatów chemicznych.

Autor: Anna Zalewska-Pabis, Agnieszka Zawalska, Ewelina Zwierzchowska