„Barwy regionu” - strój regionalny

Dnia 23.02.2023 r. w ramach Międzynarodowego Projektu „Z kulturą mi do twarzy” dzieci z zerówki zrealizowały kolejne z zadań pt. „Barwy regionu”.

Wykonały na dużym formacie pracę plastyczną prezentującą świętokrzyski strój regionalny. Uczniowie starannie i dokładnie pokolorowały postacie kobiety i mężczyzny.
Świętokrzyski strój damski składał się z czerwonej chusty w kwiaty, białej koszuli z haftem krzyżowym, wełnianego gorsetu z baskinką, wełnianej spódnicy gładkiej / pasiastej przepasanej zapaską w czerwono - czarne pasy oraz noszonej w chłodne dni zapaski naramiennej (szytej z tego samego materiału, co zapaska do pasa). Strój uzupełniały skórzane trzewiki do połowy łydki oraz sznury czerwonych korali.
Z kolei męski strój świętokrzyski składał się z czapki z daszkiem (zwanej maciejówką), białej koszuli przy kołnierzyku związanej czerwoną tasiemką, wełnianej kamizelki (lejbik) oraz długiej sukmany z jedną klapą tzw. siekaczem. Spodnie wpuszczone były w wysokie skórzane buty z cholewami.
Uczniowie podczas wykonywania zadania poznali części świętokrzyskiego stroju damskiego i męskiego.
Na koniec pokolorowali dziewczynkę i chłopca w świętokrzyskich strojach regionalnych.

Prace dzieci można obejrzeć na korytarzu szkoły.

Autor: Anna Wesołowska