Publiczna Szkoła Podstawowa nr 2 im. Janusza Korczaka w Busku-Zdroju

28-100, Busko-Zdrój, ul. Janusza Korczaka 13 tel.: 41 378 33 37 e-mail: sp2@oswiata.busko.pl

Statystyki

  • Odwiedziło nas: 452747
  • Do końca roku: 89 dni
  • Do wakacji: 262 dni

Kalendarium

Wtorek, 2023-10-03

Imieniny: Bogumila, Gerarda

Jesteś tutaj:
  1. Start
  2. Nasza biblioteka

Nasza biblioteka

 Godziny otwarcia biblioteki:
Poniedziałek  715-1400
Wtorek             715-1150   1350-1500
Środa               715-1130
Czwartek        715-1150   1350-1500
Piątek              715-1330

Nasza Biblioteka…

to miejsce, w którym można znaleźć ciszę, pobyć sam na sam z lekturą, zastanowić się nad nią.

to miejsce, gdzie czeka na człowieka ogrom niezgłębionej wiedzy, gdzie można znaleźć odpowiedzi na nurtujące nas pytania – pytania, które stawia nam życie.

to zaczarowany świat baśni i bajek, które poprzez swoją mądrość kształtują kolejne pokolenia.

to biblioteka szeroko otwarta na czytelnika.


 Biblioteka szkolna zajmuje dwa duże, przestronne i dobrze oświetlone pomieszczenia. Z nowymi regałami, ładnym wystrojem prezentuje się bardzo estetycznie. Znajdują się tutaj trzy stanowiska komputerowe ze stałym dostępem do Internetu. Wszystkie zbiory biblioteczne uporządkowane są wg. obowiązującego podziału w bibliotekach szkolnych.

Aby korzystanie z nich było łatwiejsze, przeprowadzono reorganizację pomieszczeń czytelni i wypożyczalni.

Księgozbiór liczący obecnie ok. 5 tys. książek i jest gromadzony pod kątem potrzeb uczniów i nauczycieli. Zakres gromadzonych zbiorów to: lektury, literatura piękna, literatura dla najmłodszych, literatura popularno-naukowa i metodyczna dla nauczycieli – zgodnie z zapotrzebowaniem czytelników. Aby wzbogacić bibliotekę, zakupujemy brakujące lektury, pozyskujemy wiele wartościowych pozycji od darczyńców.

Biblioteka jest w pełni skomputeryzowana w programie e-biblio. Każdy uczeń posiada swoje konto biblioteczne dostępne przez zakładkę w Librusie, na którym może dokonać przeglądu katalogu bibliotecznego, swoją historię wypożyczeń, a także zarezerwować wybraną pozycję. Udostępnianie księgozbioru i odnotowywanie wypożyczeń odbywa się przy użyciu komputera.

Jako integralna część szkoły, biblioteka uczestniczy w procesie dydaktycznym, pełni rolę opiekuńczą i wychowawczą nad uczniami, służy zdobywaniu i poszerzeniu wiadomości. Uczniowie naszej szkoły mają możliwość samodzielnego poszukiwania potrzebnych informacji nie tylko z tradycyjnych źródeł wiedzy, jakimi są: encyklopedie czy słowniki, ale także ze stron internetowych.

Na jednym z regałów znajduje się „Wymienialnia książek”, która ma na celu ocalenie od zapomnienia kolejnych tytułów. Uczniowie oddają książki, których już nie czytają i zaopatrują się w nowe, interesujące pozycje. Może coś, co dla ciebie jest wyłącznie nieprzemyślanym zakupem, nietrafionym prezentem bądź lekturą nieadekwatną do wieku, dla kogoś innego okaże się literacką perełką, długo poszukiwanym tytułem bądź sentymentalnym powrotem do lat dzieciństwa. Wyświadcz książce przysługę, nie pozwól, by nieczytana straciła swą magiczną moc. Przekaż ją dalej, daj jej możliwość znalezienia nowego „właściciela”. Sam również poszukaj dokładnie. Może wśród tytułów uda Ci się znaleźć pozycję odpowiadającą Twoim czytelniczym gustom? Jeżeli tak – po prostu zabierz ją ze sobą i ciesz się lekturą.

Na prośbę uczniów swoje miejsce znalazła tu także „Skrzynka życzeń”. Uczniowie wrzucają do niej propozycje ciekawych książek, które warto zakupić do biblioteki.

W naszej bibliotece można również zasięgnąć wszelkich informacji dotyczących pracy i działalności szkoły oraz bieżących i archiwalnych wydarzeń.

Pożyczamy także podręczniki wszystkim uczniom szkoły na okres jednego roku szkolnego.

Kontaktuj się z nami za pomocą dziennika elektronicznego Librus oraz przez Office365.

Zapraszamy 


 Książka jest to mędrzec łagodny i pełen słodyczy.
Puste życie napełnia światłem, a puste serce wzruszeniem.
Miłości dodaje skrzydeł, a trudowi ujmuje ciężaru.
W martwotę domu wprowadza życie, a życiu nadaje sens.
Książka wszystko potrafi.

 Kornel Makuszyński


 

Autor: Bibliotekarz – Ewelina Ciślak