Piątek, 2024-05-10

Imieniny: Antoniny, Izydory

Gminny Konkurs Ortograficzny o Mistrza Ortografii

Umiejętność bezbłędnego pisania to nie lada sztuka. Po raz kolejny przekonali się o tym uczestnicy Gminnego Konkursu Ortograficznego, który odbył się w dniu 1 marca 2022 roku dla uczniów klas VI-VIII oraz 3 marca 2022 roku dla uczniów klas IV-V w Publicznej Szkole Podstawowej nr 2 w Busku-Zdroju. Jego inicjatorkami, podobnie jak w ubiegłych latach, były nauczycielki języka polskiego: p. J. Kubicka, p. E. Gunia oraz p. H. Mazur i p. J. Nieć. Konkurs ten ma w naszej placówce długoletnią tradycję i cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem uczniów szkół podstawowych gminy Busko-Zdrój.

Jego celem jest rozbudzanie w uczniach potrzeby starannego i poprawnego pisania, wyrabianie czujności ortograficznej i odpowiedzialności za pisane słowo oraz podniesienie kompetencji ortograficznych. Konkurs służy także integracji zarówno dzieci jak i nauczycieli z zaprzyjaźnionych szkół.

Dyktanda opracowane w tym roku przez nauczycielki: p. H. Mazur – dla młodszej kategorii uczestników i p. J. Kubicką – dla uczniów klas VI-VIII do łatwych nie należały, toteż nawet najlepsi nie ustrzegli się błędów, ale ogólnie uczniowie zaprezentowali wysoki poziom wiedzy w zakresie polskiej ortografii.

Słowo wstępne wygłosili: pani dyrektor Małgorzata Chrzanowska oraz pan dyrektor Dariusz Kumor, zwracając uwagę na tradycję tego konkursu w naszej szkole i jego rolę w kształtowaniu nawyków poprawnej pisowni u dzieci. Podziękowali uczniom i nauczycielom za liczne przybycie i życzyli uczestnikom konkursu tradycyjnie połamania piór.

Na pojedynek z ortografią zdecydowało się 26 uczniów z klas VI-VIII z 7 szkół oraz 21 uczniów z klas IV-V z gminy Busko-Zdrój. Wyniki zostały ogłoszone w dniach, w których odbywały się konkursy w poszczególnych kategoriach. Nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwały komisje w składzie: B. Faryś, A. Lalewicz, B. Siemieniec, Halina Mazur, J. Nieć, E. Gunia, J. Kubicka.

Komisje konkursowe nagrodziły uczestników, którzy najlepiej napisali dyktando.

Oto jego wyniki w kategorii uczniów klas IV-V:

Mistrz Ortografii:
- Jakub Wesołowski – PSP nr 3 w Busku-Zdroju (n-l j. polskiego – p. K. Urban)

I miejsce:
- Jan Durnaś – PSP nr 2 w Busku-Zdroju (n-l j. polskiego – p. H. Mazur)

II miejsce:
- Wiktoria Królak – PSP w Zbludowicach (n-l j. polskiego – p. B. Siemieniec)
- Izabela Łata – PSP nr 2 w Busku-Zdroju (n-l j. polskiego – p. J. Kubicka)

III miejsce:
- Cyprian Lenartowicz – PSP nr 1 w Busku-Zdroju (n-l j. polskiego – p. M. Noga)
- Emilia Górniak – PSP w Zbludowicach (n-l j. polskiego – p. B. Siemieniec)

Wyróżnienie:
- Mateusz Kopeć – SP w Kołaczkowicach (n-l j. polskiego – p. W. Przybylska-Kajtek)

Wyniki konkursu w kategorii uczniów klas VI-VIII:

I miejsce – Mistrz Ortografii:
- Wiktoria Drzazga – PSP w Zbludowicach (n-l j. polskiego – p. B. Faryś)

II miejsce:
- Tomasz Cysewski – PSP nr 2 w Busku-Zdroju (n-l j. polskiego – p. J. Nieć)
- Magdalena Marciniec – PSP nr 2 w Busku-Zdroju (n-l j. polskiego – p. J. Nieć)
- Julia Stępień – PSP nr 1 w Busku-Zdroju (n-l j. polskiego – p. M. Pałka)
- Antonina Skarubowicz – PSP nr 2 w Busku-Zdroju (n-l j. polskiego – p. J. Kubicka)

III miejsce:
- Julia Kuraj – PSP nr 3 w Busku-Zdroju (n-l j. polskiego – p. K. Urban)
- Marianna Kaczor – PSP nr 2 w Busku-Zdroju (n-l j. polskiego – p. H. Mazur)
- Zuzanna Kwiatkowska – PSP w Zbludowicach (n-l j. polskiego – p. B. Faryś)
- Patryk Rutkowski – PSP nr 2 w Busku-Zdroju (n-l j. polskiego – p. J. Kubicka)
- Natalia Kuc – PSP w Dobrowodzie (n-l j. polskiego – p. E. Nowaczkiewicz)

Wyróżnienie:
- Mateusz Matusik – PSP w Dobrowodzie (n-l j. polskiego – p. E. Nowaczkiewicz)
- Natalia Prasałek – PSP w Zbludowicach (n-l j. polskiego – p. B. Faryś)

Wyróżnione dzieci otrzymały w nagrodę dyplomy przygotowane przez nauczycielkę informatyki, panią M. Kałużę-Zwierz oraz wartościowe książki ufundowane przez organizatorki. Zadbano także o słodki poczęstunek zarówno dla dzieci jak i dla nauczycieli w nim uczestniczących, zasponsorowany przez spółdzielnię uczniowską naszej szkoły, którą opiekuje się p. Danuta Nowak. Uroczystość została uświetniona pamiątkowymi zdjęciami.

Wszystkim uczestnikom konkursu dziękujemy, a wygranym gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów! Do zobaczenia w przyszłym roku.

Autor: Jadwiga Kubicka