Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych w naszej szkole

Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych obchodzony jest na całym świecie corocznie 3 grudnia. Dzień ten ma za zadanie zwrócić uwagę na problemy osób niepełnosprawnych i oraz wskazać na potrzebę integracji osób niepełnosprawnych z resztą społeczeństwa.

Cele Dnia Osób Niepełnosprawnych są następujące: upowszechnianie idei tolerancji, otwartości i szacunku wobec osób niepełnosprawnych, przybliżenie społeczeństwu problemów osób niepełnosprawnych, włączenie osób niepełnosprawnych w życie społeczne, zwiększenie świadomości publicznej o korzyściach płynących z integracji osób niepełnosprawnych w każdym aspekcie życia politycznego, społecznego, gospodarczego i kulturalnego, zwrócenie uwagi na bariery architektoniczne, z którymi borykają się niepełnosprawni.

W naszej szkole, by przybliżyć wszystkim uczniom temat niepełnosprawności, powstał plakat informacyjny na dolnym holu szkoły. W jego przygotowanie zaangażowali się uczniowie klasy 3a oraz uczennica klasy 5a – Hanna Gut. Uczestnicy zajęć, aby zjednoczyć się z osobami niepełnosprawnymi, odbijali kolejno na plakacie przedstawiającym kulę ziemską odbicia swoich dłoni.

Niech słowa Anny Dymnej, działaczki społecznej, pozwolą nam inaczej spojrzeć na osoby niepełnosprawne, które są wśród nas:

A osobę niepełnosprawną trzeba przede wszystkim dostrzec,
zbliżyć się do niej i wtedy dopiero można zobaczyć w niej zwyczajnego człowieka,
który tak samo jak my, ma uczucia, talenty, ambicje, różne potrzeby i bardzo chce,
żeby go normalnie traktować.”

Plakat na dolnym holu szkoły

Uczniowie odbijający rączki na plakacie

Hania i Milenka uczestniczące w akcji

Uczniowie klasy 3a z plakatem