11 LISTOPADA – NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

W tym roku obchodzimy 103. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości po 123. latach niewoli. Z tej okazji delegacja samorządu szkolnego naszej szkoły wzięła udział w miejskich obchodach tego święta.

Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w intencji ojczyzny w kościele parafialnym NP NMP w Busku-Zdroju. Po nabożeństwie uczestnicy obchodów wzięli udział w pochodzie przez miasto. W Narodowym Święcie Niepodległości uczestniczyli harcerze, uczniowie, przedstawiciele władzy i służb mundurowych oraz delegacje lokalnych organizacji, instytucji i zakładów pracy. Pochód rozpoczęły: orkiestra dęta i poczty sztandarowe, za którymi ciekawie się zaprezentowała formacja mażoretek w strojach biało-czerwonych.

Uczestnicy obchodów pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki, a także mażoretki i służby mundurowe

Następnie uczestnicy zatrzymali się przed budynkiem Galerii Sztuki BWA „Zielona”, gdzie delegacje złożyły wiązanki m. in. na płycie Marszałka Józefa Piłsudskiego, u stóp pomników Męczeństwa oraz Żołnierzy Batalionów Chłopskich.

Samorząd naszej szkoły również przygotował na tę okoliczność biało-czerwone kwiaty, które położyliśmy przy obelisku poświęconym pamięci Józefa Piłsudskiego. Następnie wraz z pochodem przemaszerowaliśmy pod pomnik Tadeusza Kościuszki, gdzie odbyła się oficjalna część obchodów. Otworzył ją burmistrz Waldemar Sikora, który wygłosił okazjonalne przemówienie. Punktualnie o godzinie 12. wszyscy zebrani na uroczystości odśpiewali Mazurka Dąbrowskiego w ramach akcji „Niepodległa do hymnu”. Następnie wiązanki pod pomnikiem złożyli przedstawiciele organizacji, stowarzyszeń i przedstawiciele zakładów pracy.

Reprezentanci naszej szkoły podczas obchodów Narodowego Święta Niepodległości

Tak zakończyła się uroczystość, która co roku przypomina nam, Polakom, o ważnej dacie, upamiętniającej przekazanie przez Radę Regencyjną naczelnego dowództwa wojsk polskich Józefowi Piłsudskiemu w 1918 roku. Święto zostało ustanowione przez Sejm w 1937 roku, przywrócone w 1989 roku i od tego czasu w całym kraju odbywają się wydarzenia upamiętniające rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Co roku powracamy pamięcią do tego dnia, by celebrować wolność naszego kraju.