Wtorek, 2024-05-07

Imieniny: Augusta, Gizeli

WIWAT KONSTYTUCJA!

Uczniowie PSP nr 2 uczcili 233 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uroczystość przygotowała klasa 6 a. Wehikułem czasu przeniósł się prosto z XVIII wieku do współczesnego świata pan Podkomorzy.

Poprosił go o rozmowę Młodzieniec, uczeń dzisiejszej szkoły, który był bardzo ciekawy sytuacji Polski z czasów rozbiorowych i okoliczności uchwalenia konstytucji. Podkomorzy wyczerpująco opowiedział o społeczeństwie podzielonym na patriotów, którzy wszelkimi siłami i sposobami pragnęli ratować coraz słabszą i mniejszą terytorialnie Rzeczpospolitą i zdrajców, którzy wysługując się carycy i dbając o własne interesy gotowi byli za sakiewkę monet zerwać każdy sejm i zablokować każdą reformę. Rozmowa Podkomorzego i Młodzieńca przeplatana była recytacjami oraz Polonezem i Mazurkiem Trzeciego Maja. Szkolny chór na czele z panem Markiem Kwaśniewskim podczas uroczystości miał ogromne wsparcie w przezdolnej trębaczce Tosi Sołtysiak i brawurowym perkusiście - Maćku Drabie. Wystąpiły też w tańcu z flagami dziewczynki z trzeciej klasy przygotowane przez panią Agnieszkę Dudek.
Pan Dyrektor podziękował młodym artystom oraz zachęcił widzów do udziału w miejskich uroczystościach z okazji Święta Narodowego Trzeciego Maja.

Autor: Katarzyna Rusak - Szumilas