Dzień Ziemi na sportowo

Korzystnego nawyku dbania o środowisko należy uczyć od najmłodszych lat. Można to zrobić np. poprzez zabawę. Z okazji Międzynarodowego Dnia Ziemi dla uczniów klas 0-III przygotowaliśmy różnego rodzaju aktywności, w których musieli wykazać się zarówno kreatywnością, wiedzą jak i sprawnością.

Świętowanie rozpoczęliśmy od pokazu mody ekologicznej. Dzieci wcielając się w rolę modelek i modeli prezentowały stroje na wybiegu. Ubrania były rezultatem kreatywności dzieci, które wraz z rodzicami lub nauczycielami przekształcały zużyte materiały, takie jak gazety, plastikowe worki czy butelki, w unikalne i stylowe kreacje.
O tym, że przekształcić odpady można w coś wartościowego dzieci zobaczyły podczas kolejnej zabawy. Ekologiczny tor przeszkód przygotowany został ze starych stojaków na manekiny, kartonowych pudełek, nakrętek, deseczek i kubeczków. Emocje podczas pokonywania toru były ogromne, a dzieci bez elektronicznych zabawek bawiły się wyśmienicie.
Każdy z nas powinien zadać sobie pytanie, czy może zrobić coś więcej, by chronić środowisko naturalne. Kluczem do zmian na lepsze jest pilnowanie siebie i swoich przyzwyczajeń każdego dnia. Małe kroki wróżą wielkie zmiany. Przed następną konkurencją „Oczyść ocean - chroń wieloryby” pani Wioletta Kumor zaprezentowała uczniom etapy recyklingu. Aby odpowiednio przetworzyć odpady, które generujemy, musimy je najpierw posegregować. Dla przypomnienia powtórzono legendę kolorów kontenerów z odpadami.
Następnie uczniowie przystąpili do oczyszczania oceanów i segregowania śmieci. Wyławianie śmieci odkryło przykrą prawdę o tym, że w naszych morzach i oceanach unosi się już ponad 100 mln ton odpadów. A to sprawia, że ginie cała masa morskich zwierząt. Czas zacząć temu zapobiegać.
Podczas konkurencji „Koło fortuny” uczniowie wykazywali się wiedzą przyrodniczą. Ostatnie zadania polegały na jak najszybszym napełnieniu naczyń wodą za pomocą pipetki i nawlekaniu nakrętek na żyłkę, aby stworzyć jak najdłuższe korale.
Przygotowanie Dnia Ziemi z wykorzystaniem odpadów w coś wartościowego i estetycznego to nie tylko zabawa, ale także konieczność w obliczu coraz większego problemu zanieczyszczenia środowiska.
Dla uczniów biorących udział w pokazie mody ekologicznej Spółdzielnia Uczniowska ufundowała nagrody piśmiennicze.
W pokazie udział wzięli:

Amelka Płonka - oddział przedszkolny