GMINNY KONKURS MITOLOGICZNY „Z MITOLOGIĄ ZA PAN BRAT”

Organizacja konkursu mitologicznego stwarza doskonałą okazję do propagowania greckiej kultury i sztuki, umożliwia uczniom poszerzenie wiedzy na ich temat, uczy sięgania do różnych informacji. Konkurs ten wpisał się już w tradycję Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 w Busku - Zdroju i odbywa się każdego roku.

Podobnie jak w poprzednich latach przygotowały go nauczycielki języka polskiego p. E. Gunia, p. J. Kubicka i p. J. Nieć.

Konkurs wprowadził uczniów w tradycję kultury europejskiej poprzez następujące cele edukacyjne:

- propagowanie wiedzy o kulturze i sztuce starożytnej Grecji;

- podkreślenie roli antyku i jego wpływu na kształtowanie kultury antycznej;

- rozwijanie postaw poznawczych wśród młodzieży;

- kształtowanie umiejętności i poszukiwania informacji w różnych źródłach;

Tekstami reprezentatywnymi dla źródeł kultury europejskiej wymaganymi na konkursie były: „Mitologia” Jana Parandowskiego (cz. I Grecja) i „Słownik Szkolny, Mitologia grecka i rzymska” S. Stabryły. Konkurs miał formę pisemną, przeważały nim zadania zamknięte.

Wzięli w nim udział uczniowie klas V-VII szkół podstawowych z gminy Busko - Zdrój.
W tym roku do gminnego etapu konkursu, który odbył się w naszej szkole 20 marca, zgłosiło się 20 uczniów.
Komisja po sprawdzeniu testów i otrzymaniu wyników z pozostałych gmin wytypowała do następnego etapu, czyli do Powiatowego Konkursu Mitologicznego następujących uczniów:

1. Królak Wiktoria - PSP Zbludowice
  2. Chwalińska Maria - PSP nr 2 Busko - Zdrój
  3. Kulig Adam - PSP nr 3 Busko - Zdrój
  4. Hopek Franciszek - PSP nr 2 Busko – Zdrój
  5. Lechowska Kamila - ZPO Dobrowoda
  6. Jasiński Piotr - PSP nr 2 Busko – Zdrój
  7. Handzlik Stanisław - PSP Siesławice
  8. Jaje Oliwia - ZSP Nowy Korczyn
  9. Borczuch Piotr - SP Brzostków
  10. Matyjas Patryk - SP Brzostków
  11. Bartłomiej Katra - ZSP Nowy Korczyn
  12. Hen Zuzanna - SP Raczyce

Gratulujemy wszystkim uczestnikom dużej wiedzy mitologicznej. Zwycięzców zapraszamy do udziału w Powiatowym etapie Konkursu Mitologicznego, który odbędzie się 22 maja 2024 roku (środa) o godzinie 9.00 (zmiana godz. na wcześniejszą ze względów organizacyjnych) w PSP nr 2 w Busku - Zdroju, ul. J. Korczaka 13.

Warto podkreślić, że laureaci będą mogli wpisać konkurs jako szczególne osiągnięcie na świadectwie końcowym, gdyż znajduje się on w wykazie konkursów zgłoszonych przez organizatorki i zatwierdzonych przez Kuratorium Oświaty w Kielcach na rok szkolny 2023/24.

Autor: J. Kubicka, E. Gunia, J. Nieć