Publiczna Szkoła Podstawowa nr 2 im. Janusza Korczaka w Busku-Zdroju

28-100, Busko-Zdrój, ul. Janusza Korczaka 13 tel.: 41 378 33 37 e-mail: sp2@oswiata.busko.pl

Statystyki

  • Odwiedziło nas: 959597
  • Do końca roku: 235 dni
  • Do wakacji: 42 dni

Kalendarium

Piątek, 2024-05-10

Imieniny: Antoniny, Izydory

Klasa IV a i IV b prezentuje komiksy

Skończyliśmy pracę z lekturą obowiązkową w klasie czwartej, czyli z historią bohaterów komiksu „Szkoła latania” Janusza Christy. Omawialiśmy przygody niezwykle sympatycznych postaci Kajka i Kokosza. Chcemy Wam przypomnieć co to komiks i troszkę poznać jego historię.

Nazwa KOMIKS pochodzi od angielskiego słowa „comics”, które jest połączeniem dwóch wyrazów niosących znaczenie: comic - to coś, co ma charakter komiczny, zabawny, humorystyczny, a „strip” - oznacza dosłownie „pasek” ,a pierwsze komiksy rysowane były właśnie w takim paskowym układzie zdarzeń.
Ludzie od najdawniejszych czasów używali rysunków, by przedstawić otaczający ich świat, przekazać cenne informacje - tak to robili Egipcjanie - hieroglify były pismem obrazkowym. Starożytni Greccy rysowali historie mitycznych bohaterów np. na naczyniach, a ludzie pierwotni zostawiali rysunki na ścianach jaskiń, w których mieszkali.
Wszystkie obrazkowe historie, zapisy nie były jednak komiksem. Komiks jako nowy gatunek narodził się pod koniec XIX wieku, a jego rozkwit i popularność to wiek XX. W Polsce prekursorem komiksowych opowieści był Kornel Makuszyński, twórca postaci „Koziołka Matołka”. Ilustracje do historii, przygód koziołka stworzył Marian Walentynowicz. To jedna z pierwszych w Polsce historyjek obrazkowych dla dzieci ukazała się w 1932 roku.
Ogromną popularnością cieszyły się takie komiksy o przygodach Kajka i Kokosza, a pierwszy ukazał się w 1972 roku.
Dziś komiks wygląda inaczej. Występuje w postaci książki, albumu, serii przygód wydawanych w tomach.
Cieszymy się, że lektura „Kajko i Kokosz. Szkoła latania” zainspirowała uczniów klasy IV a i IV b do stworzenia dalszej części przygód ulubionych bohaterów. Znajomość lektury, zgłębienie tajników sztuki komiksu, głowa pełna pomysłów to recepta na fantastyczny komiks.
Dziękujemy wszystkim za ogromne zaangażowanie, kreatywność i piękne dzieła, które z przyjemnością Wam prezentujemy.

Autor: Halina Mazur, Agnieszka Skiba