Piątek, 2024-05-10

Imieniny: Antoniny, Izydory

Po co nam Unia Europejska? - zadanie siódme w ramach Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego

25 marca 2024 r. klasa 1c zrealizowała siódme zadanie w ramach Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego – „Ciekawskie pierwszaki. Jak poznawać świat w klasie.”

Zajęcia rozpoczęły się od wysłuchania bajki, która opowiadała o sytuacji, jaka miała miejsce w lesie - była to analogia do sytuacji w Europie. Następnie uczniowie uczestniczyli w pogadance dotyczącej usłyszanego tekstu. Dzieci rozmawiały o sytuacji panującej w lesie, o problemach jego mieszkańców oraz o tym jak zwierzęta rozwiązały trudną sytuację.
Uczniowie stworzyli unię leśną. Zadaniem grup było znalezienie rozwiązania problemu, który powstał w lesie. Nauczyciel odtwarzał nagrania zawierające opisy sytuacji problemowych. Każda grupa ustaliła reguły obowiązujące w ich lesie, dzięki którym przedstawiona sytuacja konfliktowa nie będzie się już pojawiać. Pierwszoklasiści prezentowali swoje propozycje przed klasą, a następnie uczniowie wybrali najlepszą ich zdaniem propozycję rozwiązania konfliktu w lesie. Nauczyciel podkreślił, że sytuacja w lesie była tylko bajką, ale przypominała sytuację, jaka panowała w Europie zanim powstała Unia Europejska.
Następnie nauczyciel wprowadził termin Unia Europejska. Później stworzyliśmy mapę myśli związaną z Unią Europejską. Kolejnym zadaniem było wskazywanie na wyświetlonej mapie, państw należących do Unii Europejskiej. Po rozdaniu konturowych mapek Europy uczniowie zapisywali na niej nazwy państw członkowskich.
Na zakończenie pierwszoklasiści obejrzeli film, w którym naukowiec przedstawił kilka informacji o Unii Europejskiej.

Autor: Anna Wesołowska