Piątek, 2024-05-10

Imieniny: Antoniny, Izydory

Śladami historii Ponidzia

W dniu 22 marca klasy I b oraz III c wybrały się na wycieczkę do Pińczowa, której celem było zgłębienie historii i kultury regionu Ponidzia.

Pierwszym etapem naszej wyprawy był pomnik przyrody - Sosna na Szczudłach w Wełczu. To wyjątkowe drzewo, jak się okazało nie dla wszystkich autochtonów było znane. Jak wiemy, ten stuletni przyrodniczy okaz ma nadziemne korzenie, które są wynikiem wybierania piasku z podłoża.
Kolejnym punktem wycieczki były Muzeum Regionalne oraz Dom Ariański w Pińczowie. Tutaj zostaliśmy zapoznani z historią regionu i bogactwem dziedzictwa kulturowego. Obejrzeliśmy dwie wystawy czasowe: „Powstanie Styczniowe na Ponidziu” oraz „Boże Narodzenie w sztuce ludowej”. Dodatkowo uczestniczyliśmy w warsztatach, gdzie pod okiem przewodników mogliśmy spróbować swoich sił w technice malowania na szkle. Obiektem, który próbowaliśmy namalować był zabytek Buska-Zdroju - Kościół św. Leonarda.
Czy wiecie, że w Pińczowie istniał kiedyś piękny zamek? Jednak - jak głosi legenda, został rozebrany, gdyż poszukiwano rzekomo schowanego skarbu. Dziś jednak możemy go podziwiać tylko na promocyjnych materiałach.
Po wyczerpującym programie zwiedzania, uczniowie udali się do kawiarni, gdzie mogli delektować się różnorodnymi przysmakami. Była to okazja do podsumowania dnia i dzielenia się wrażeniami.
Podczas podróży powrotnej, podziwialiśmy Kaplicę Świętej Anny, która wznosi się dumnie na szczycie wzgórza, z którego rozpościera się widok na meandry rzeki Nidy, nadając całemu krajobrazowi niepowtarzalny urok.
Cudze chwalicie…

Autor: Agnieszka Dudek, Iwona Jaroń