Niedziela, 2024-05-12

Imieniny: Dominika, Imeldy

Szkolny Konkurs Recytatorski - poezja Czesława Miłosza

Z okazji XXXII Tygodnia Kultury Języka, który co roku odbywa się w marcu, uczniowie naszej szkoły mieli okazję zaprezentować swoje zdolności oratorskie w Szkolnym Konkursie Recytatorskim, poświęconym poezji Czesława Miłosza, Literackiego Patrona Roku 2024.

W bieżącym roku obchodzimy 20  rocznicę śmierci tego wybitnego polskiego poety, laureata Nagrody Nobla (w 1980 r.), a także eseisty, historyka literatury, tłumacza.
W związku z tym uczniowie przygotowali plakaty oraz prezentacje multimedialne przybliżające postać artysty i jego twórczość, wystawkę utworów poety oraz wzięli udział w poranku poetyckim, deklamując znane wiersze Czesława Miłosza.
Konkurs odbył się 15 marca na szkolnym holu. Uczestniczyło w nim 15 uczniów z klas IV - VII. Wydarzenie poprowadziły organizatorki: p. Jadwiga Kubicka i p Ewa Gunia. Słowo wstępne wygłosiła p. dyrektor Małgorzata Chrzanowska, podkreślając wagę konkursu, służącego promowaniu wybitnych twórców naszej kultury w różnych formach wśród młodzieży szkolnej. Wyraziła również zadowolenie z faktu, że tak dużo uczniów zgłosiło się do uczestnictwa w konkursie, w którym oceniana jest kultura „żywego słowa”, co jest dużym wyzwaniem, kiedy występuje się przed publicznością i komisją oceniającą.

Następnie p. J. Kubicka przybliżyła cele konkursu i objaśniła kryteria oceniania recytacji. Uczniowie kolejno prezentowali z pamięci najbardziej znane utwory Czesława Miłosza w obecności publiczności - uczniów klasy VII A, a komisja po występie wszystkich uczestników podsumowała wyniki.

WYNIKI SZKOLNEGO KONKURSU RECYTATORSKIEGO:

I miejsce:

Zuzanna Oborska - kl. VI c - wiersz pt. „Nadzieja”

II miejsce:

- Amelia Majcher - kl. VI a - wiersz pt. „Walc”

- Nikola Janik- kl. IV c - wiersz pt. „Słońce”

III miejsce:

- Piotr Jasiński - kl. VI a - wiersz pt. „Gdybym nie poszedł”

- Nikola Brych - kl. IV b - wiersz pt. „Ale książki”

- Antonina Kozłowska - kl. V a - wiersz pt. „Zapomnij”

- Lena Matuszewska - kl. VI c - wiersz pt. „W mojej ojczyźnie”

Wyróżnienia:

- Lena Zgórska - kl. VI b - wiersz pt. „Wyprawa do lasu”

- Maja Matuszewska - kl. VI c - wiersz pt. „Droga”

- Oliwier Więcek - kl. V b - wiersz pt. „Przypowieść o maku”

Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy i drobne upominki od inicjatorek konkursu.

Autor: Jadwiga Kubicka, Ewa Gunia