Piątek, 2024-05-10

Imieniny: Antoniny, Izydory

Kto wymyślił pieniądze? – zadanie piąte w ramach Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego

06 marca 2024 r. klasa 1c zrealizowała piąte zadanie w ramach Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego – „Ciekawskie pierwszaki. Jak poznawać świat w klasie.”

Uczniowie na lekcji obejrzeli film, który wprowadził ich w tematykę zajęć i na jego podstawie dzieci dowiedziały się skąd pochodzą pierwsze banknoty oraz gdzie i kiedy wybito monety. Później pierwszaki oglądały pieniądze, poznały nominały monet i banknotów. Nauczyły się co to jest awers i rewers monety, odczytywały rok wybicia, odnajdywały znak menniczny. Następnie wykonały karty pracy zaznaczając co widnieje na monecie. Dzieci zaprojektowały także swój pieniądz. Pierwszoklasiści dowiedzieli się, że zanim pojawiły się banknoty obowiązywały inne środki płatnicze (pieniądze przedmiotowe) np. sól, goździki, płótno, bydło, zboże, ryż, metalowe katangi, muszle kauri, tulipany, kamienie rai, manilla. Uczniowie z lekcji zapamiętali, że pieniądz przedmiotowy ułatwił wymianę, dzięki niemu nastąpił rozwój handlu, jednak miał swoje wady: był niepraktyczny lub łatwo ulegał zniszczeniu.

Autor: Anna Wesołowska