Piątek, 2024-05-10

Imieniny: Antoniny, Izydory

Gminny Konkurs Ortograficzny o Mistrza Ortografii

Tradycją naszej szkoły stały się organizowane corocznie w marcu konkursy ortograficzne, do których zapraszamy uczniów drugiego etapu edukacyjnego z gminy Busko-Zdrój. Ideą konkursu jest promowanie poprawnej polszczyzny, rozbudzanie motywacji do pogłębiania wiedzy i umiejętności ortograficznych.

Uczestnicy mają możliwość sprawdzenia, w jakim stopniu udało im się opanować zasady ortografii i zastosować je w praktyce a także mogą skonfrontować swoją wiedzę w tym zakresie z wiedzą swoich rówieśników z innych szkół w naszym regionie.
Formą sprawdzenia się na niwie ortografii jest dyktando, w którym roi się od pułapek, do jakich należą zwykle rzadziej używane wyrazy, wyjątki od reguł czy homonimy. Przyprawiają one nieraz uczniów o zawrót głowy, nie zraża ich to jednak do współzawodniczenia z innymi o tytuł „Mistrza Ortografii”.
Ponieważ zainteresowanie konkursem i jego ideą jest duże, a nasze doświadczenia w jego organizacji sprawdzone, od kilku lat przeprowadzamy zmagania ortograficzne w dwóch turach. W tym roku szkolnym w dniu 5 marca dla uczniów klas IV - VI konkurs poprowadziły nauczycielki: - p. Halina Mazur i p. Justyna Nieć a dla uczniów klas VI-VIII - w kolejnym dniu, czyli 6 marca - p. Ewa Gunia i p. Jadwiga Kubicka.
Taka organizacja rozgrywek pozwala nam przygotować dyktanda zróżnicowane pod względem trudności, co jest zrozumiałe ze względu na wiek uczestników. Konkurs cieszy się zawsze dużą popularnością. W tym roku łącznie wzięło w nim udział łącznie 51 uczniów z naszej gminy.

Do konkursu przystąpili uczniowie z 8 szkół z gminy Busko-Zdrój. Wyniki zostały ogłoszone w dniach, w których odbyły się eliminacje dla poszczególnych kategorii wiekowych. Komisje konkursowe nagrodziły następujących uczestników, którzy najlepiej napisali dyktanda.

Wyniki Gminnego Konkursu Ortograficznego:

Kategoria klas IV -V:

Mistrz Ortografii:

- Alicja Sadowska - PSP nr 1 w Busku - Zdroju (opiekun: p. Grażyna Kopacz-Sowa)

I miejsce:

- Ksawery Swat - PSP nr 3 w Busku - Zdroju (opiekun: p. Kamila Urban)

II miejsce:

- Blanka Fabisiak - Rąpel - PSP nr 3 w Busku - Zdroju (opiekun: p. Ewa Augustowska)

- Amelia Walkiewicz - PSP w Zbludowicach (opiekun: p. Barbara Faryś)

III miejsce:

- Ewa Hrywniak - PSP nr 2 w Busku - Zdroju (opiekun: p. Justyna Nieć)

Wyróżnienia:

- Zuzanna Niemiec - PSP nr 3 w Busku - Zdroju (opiekun: p. Kamila Urban)

- Weronika Pila - PSP nr3 w Busku - Zdroju (opiekun: P. Kamila Urban)

- Jan Makuch - PSP nr 2 w Busku - Zdroju (opiekun p. Halina Mazur)

Kategoria klas VI -VIII:

Mistrz Ortografii:

- Weronika Wielogórska - PSP nr 2 w Busku - Zdroju (nauczyciel p. J. Nieć)

I miejsce:

- Wiktoria Królak - PSP w Zbludowicach (nauczyciel p. B. Siemieniec)

- Lena Kowalik - PSP w Zbludowicach (nauczyciel p. Luiza Wojciechowska-Zoch)

II miejsce:

- Gabriel Seremak - PSP w Zbludowicach (nauczyciel p. Luiza Wojciechowska-Zoch)

- Tessa Michalska - PSP nr 1 w Busku - Zdroju (nauczyciel p. Jadwiga Lewicka)

- Weronika Czerw - PSP nr 2 w Busku - Zdroju (nauczyciel p. J. Kubicka)

III miejsce:

- Marlena Bąk - ZPO w Kołaczkowicach (nauczyciel p. A. Lalewicz)

- Stanisław Roszkowski - PSP nr 2 w Busku - Zdroju (nauczyciel p. E. Gunia)

- Kacper Piękoś - PSP nr 3 w Busku - Zdroju (nauczyciel p. K. Goroń)

- Maciej Nowak - PSP nr 1 w Busku - Zdroju (nauczyciel p. Jadwiga Lewicka)

wyróżnienia:

- Zuzanna Bugdalska - PSP w Zbludowicach (nauczyciel p. Luiza Wojciechowska-Zoch)

- Cyprian Lenartowicz - PSP nr 1 w Busku - Zdroju (nauczyciel p. M. Noga)

- Patryk Stawiarz - PSP nr 1 w Busku - Zdroju (nauczyciel p. M. Noga)

Nad prawidłowym przebiegiem konkursu w kategorii uczniów klas IV - V czuwała komisja w składzie: p. H. Mazur, J. Nieć, B. Faryś, natomiast w kategorii uczniów klas VI - VIII członkami komisji były panie: E. Gunia. J. Kubicka, B. Siemieniec, K. Goroń, A. Zawadzka-Musiał, A. Piasecka.

Na podsumowanie konkursu w kategorii klas IV-V została zaproszona pani dyrektor Małgorzata Chrzanowska, natomiast słowo wstępne w kategorii klas VI-VIII wygłosił pan dyrektor Dariusz Kumor. Podziękowali nauczycielom za popularyzację wśród uczniów poprawnej pisowni stanowiącej dla wielu osób, także dorosłych, „piętę achillesową”. Nie kryli także zadowolenia, że tak liczna grupa dzieci przystąpiła do udziału w obydwu turach konkursu, aby zmierzyć się z dyktandami pełnymi pułapek ortograficznych, w które obfituje nasz ojczysty język.
Wyróżnieni uczniowie otrzymali w nagrodę dyplomy przygotowane przez nauczycielkę informatyki, panią Renatę Seremak oraz książki i drobne gadżety ufundowane przez organizatorki konkursu. O słodki poczęstunek zarówno dla dzieci jak i dla nauczycieli uczestniczących w pracach komisji zadbała pani Danuta Nowak, opiekunka spółdzielni uczniowskiej „Zgoda”. Uroczystość została uświetniona pamiątkowymi zdjęciami.
Wszystkim wygranym gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów! Do zobaczenia w przyszłym roku.
Organizatorki konkursu dziękują Dyrekcji i nauczycielom za współpracę i pomoc w organizacji konkursu.

Autor: Organizatorki: H. Mazur, J. Nieć, E. Gunia, J. Kubicka