Warsztaty Bożonarodzeniowe

„… świąteczna dekoracja była i jest dotychczas źródłem radości, przynosi satysfakcję gospodyni, będąc wyrazem jej staranności i umiejętności. Liczni w okresie świątecznym goście mogą ocenić zalety gospodyni, podziwiając piękne wnętrze. Ona sama czuje się dumna, widząc swój dom piękniejszy niż inne”

B. Ogrodowska, Świąteczne zdobnictwo wnętrz, „Polska Sztuka Ludowa”

Choinka stawiana na pniu pojawiła się w polskich domach pod koniec XIX w, a w niektórych częściach Polski dopiero po II wojnie światowej. Do lat 50- / 60- XX w. na choinkach wieszano ozdoby wykonane ręcznie z papieru i ze słomy, jabłka, orzechy, słodycze i świeczki. Dziś zdobimy je bombkami, łańcuchami i elektrycznymi światełkami. W Polsce pierwsze choinkowe bombki pojawiły się w latach siedemdziesiątych XIX wieku. Były wykonywane ze szkła dmuchanego. Początkowo imitowały owoce i orzechy, ale z czasem wzornictwo wzbogacono.
W dniu 15 grudnia b.r. w ramach projektu regionalnego uczniowie klas I a i b uczestniczyli w warsztatach tworzenia własnoręcznych ozdób bożonarodzeniowych. Tworzyliśmy je z masy porcelanowej, czyli wymieszanej mąki ziemniaczanej z dodatkiem kleju oraz oliwy. Uczniowie wykazali się dużym sprytem i kreatywnością. Wycinali, rzeźbili oraz dekorowali swoje arcydzieła. Warsztaty przeprowadziła pani Alicja Zdziarska.

Literatura: Katarzyna Smyk „Choinka w kulturze polskiej. Symbolika drzewka i ozdób”, Kraków 2009r.

Autor: Iwona Jaroń, Alicja Zdziarska