I miejsce PSP nr 2 w konkursie „Ubieramy Razem Choinkę”

Tradycja ubierania choinki w Polsce sięga XVIII i XIX wieku, kiedy to zwyczaj ten przywędrował z Niemiec. Najpierw tradycję tę pokochali arystokraci i mieszkańcy miast, a dwudziestoleciu międzywojennym choinkę ubierano również na polskich wsiach. Drzewko przystrajano orzechami i rajskimi jabłuszkami. Pierwsze bombki z dmuchanego szkła również przypominały jabłka i orzechy.

Tradycyjnie choinkę ubierano w wigilię Świąt Bożego Narodzenia i cała rodzina robiła to wspólnie, co stawało się swego rodzaju symbolem rozpoczynających się świąt.
Dziś robimy to nawet kilka dni wcześniej, a przystrojone drzewko jest najpopularniejszą ozdobą świąteczną. Samo drzewko symbolizuje wieczne życie i odradzanie się, a ozdoby zawieszane na nim także coś oznaczają. Tak np.: lampki symbolizują przyjście Pana Jezusa i rozświetlenie mroku, łańcuch - więzy rodzinne, bombki i kuliste ozdoby - nieskończoność, powtarzalność życia, ptaki - miłość i szczęście, aniołki - miały zapewnić opiekę domownikom, pierniki - dostatek, owoce - bogactwo i powodzenie, orzechy, szyszki i żołędzie - płodność i urodzaj, zdrowie i dobrobyt, a gwiazda lub szpic na czubku - symbolizuje Gwiazdę Betlejemską, która ma sprowadzi domowników bezpiecznie do domu.
Tradycją stało się także ubieranie choinek w naszym mieście. To już IX edycja konkursu „Ubieramy Razem Choinkę” zorganizowanego przez Urząd Miasta i Gminy.
Na Placu Zwycięstwa uczniowie wraz z opiekunami stroili drzewka, które będą dekoracją miasta w najbliższym czasie. Uczniowie naszej szkoły śpiewali piękne kolędy i pastorałki, które wprowadziły wszystkich uczestników konkursu, mieszkańców miasta i kuracjuszy w świąteczny nastój.
Byliśmy bezkonkurencyjni! Spośród wszystkich uczestników biorących udział w/w konkursie zajęliśmy I miejsce!
Życzymy wszystkim ciepłych, rodzinnych Świąt Bożego Narodzenia i radości ze wspólnie spędzonego czasu szczególnie przy ubieraniu choinek w swoich domach.

Autor: Halina Mazur, Alicja Zdziarska, Marzena Gzyl