Niedziela, 2024-05-12

Imieniny: Dominika, Imeldy

Światowy Dzień Pluszowego Misia

Światowy Dzień Pluszowego Misia ustanowiono dokładnie w setną rocznicę powstania maskotki – w 2002 roku. Święto Misia przypada 25 listopada.

Chyba nie ma domu, w którym na półce, łóżku lub fotelu nie siedzi pluszowy miś. Na pewno każdy z Was - małych i dorosłych Czytelników naszej biblioteki ma swojego ulubionego Pluszowego Misia. Może to być zupełnie mały bury Miś, odrobinę zapomniany, mieszkający w pudle na strychu, albo piękny i kolorowy zamieszkujący dziecinne łóżeczko. Może to być zupełnie malutki Misio, którego nosimy „na szczęście” przy kluczach lub w portfelu. Czy wreszcie - może to być jeden z Wielkich i Sławnych Misiów, o których mówi się wszędzie i o których głośno niemal w każdej części świata (Kubuś Puchatek, Miś Paddington albo Miś Uszatek).
Miś Pluszowy, a szczególnie ten nasz, wyjątkowy i ukochany, nie jest zwykłą, pluszową zabawką. Nie, nie! Taki Miś, po to misiem jest, żeby było kogo tulić, kiedy pada deszcz albo, kiedy jest nam smutno i źle.
Doskonale wiedzą o tym dzieci z naszej „zeróweczki”, którzy uczcili ten dzień w bibliotece szkolnej. Każdy przedszkolak przyniósł swojego ukochanego pluszaka. Spotkały się misie małe, średnie i duże, brązowe, szare, żółte i różowe, a każdy był kochany, uroczy i wyjątkowy. Dzieci poznały historię Święta Pluszowego Misia, zwyczaje oraz środowisko życia niedźwiedzia brunatnego oraz polarnego, brały udział w konkursach, quizach, zgadywankach, i wykonywały prace plastyczne.
Dzień Pluszowego Misia w naszym bibliotece był pełen uśmiechu i świetnej zabawy. Dzieci były szczęśliwe, że mogły spędzić tyle czasu ze swoimi ukochanymi misiami oraz pokazać je koleżankom i kolegom. Mamy nadzieję, że to misiowe spotkanie zostanie w pamięci dzieci na długo.

Autor: Ewelina Ciślak, Monika Koszela