Poniedziałek, 2024-05-13

Imieniny: Agnieszki, Magdaleny

Andrzejkowe „Czary - mary” w klasie Ic i IIb

Stare polskie przysłowie mówi „Na świętego Andrzeja błyska pannom nadzieja”. Wigilia św. Andrzeja, czyli popularne andrzejki od dawien dawna są tradycyjnym wieczorem wróżb.

Tradycja andrzejek pochodzi ze wsi. Późną jesienią po zakończeniu prac polowych, gdy dni były coraz krótsze, a wieczory coraz dłuższe, rozpoczynał się na wsi okres zabaw i wróżb. Kawalerowie zgadywali, co ich czeka w przyszłości. Ta tradycja nosiła nazwę katarzynek. W podobne zabawy bawiły się dziewczęta, które chciały poznać imię i charakter swojego przyszłego męża. Te zabawy nazwano andrzejkami. Współcześnie w andrzejkowym wieczorze biorą udział dziewczęta i chłopcy.
Uczniowie w swoich klasach bawili się i tańczyli przy swoich ulubionych piosenkach. Później przyszedł czas na wróżby: przekłuwanie serduszek z imionami przyszłych wybraków i wybranek, losowanie zawodu który będę wykonywać w przyszłości, loteria, sztafeta z butami. Należy pamiętać, że andrzejki są tylko zabawą, a wróżby należy traktować jako żarty. Zabawa andrzejkowa sprzyjała integracji dzieci w klasie.
Bawiliśmy się świetnie i mamy nadzieję, że w przyszłym roku andrzejki również będą niezapomniane.
Dziękujemy serdecznie rodzicom za pomoc.

Autor: Anna Wesołowska, Anna Wójcik