Imieniny: Bogny, Walerii

Czy wszyscy ludzie są tacy sami? - Zadanie trzecie w ramach Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego

15 listopada 2023 r. klasa 1c zrealizowała trzecie zadanie w ramach Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego - „Ciekawskie pierwszaki. Jak poznawać świat w klasie”. Pierwszym zadaniem, jakie wykonały dzieci było pomalowanie makaronu w dowolny sposób, za pomocą swoich ulubionych kolorów. Zabawa ta pokazała uczniom, że ludzie pomimo przynależności do jednego gatunku, mają cechy, które sprawiają, że można nas od siebie odróżnić. W trakcie lekcji uczniowie poszukiwali podobieństwa i różnice między ludźmi.

Dzieci szukały podobieństw i różnic w twarzach dzieci z Afryki, Azji i Europy. Następnie pierwszaki obejrzały film opisujący, skąd biorą się określone cechy człowieka. Uczniowie zrozumieli, że nie mamy wpływu na to, z jakim kolorem oczu bądź włosów się rodzimy. Dowiedzieli się również, co to znaczy - dziedziczyć po rodzicach oraz jednoznacznie stwierdzili, że nie chcieliby aby na świecie wszyscy wyglądali identycznie. Docenili fakt, że różnice pomiędzy nami są czymś pozytywnym.
Następnie uczniowie odgadywali skąd pochodzą zgromadzone produkty spożywcze: makaron, ryż, bazylia, ziemniak, pomidor, marchewka, jabłko, banan. Dzieci zrozumiały, że dziś wiele krajów wymienia się potrawami tradycyjnymi dla kuchni innych krajów.
Potem uczniowie rozwiązywali quiz w trakcie, którego poznali zwyczaje żywieniowe w różnych częściach świata.
Kolejne zadanie polegało na narysowaniu na kartce z przedstawioną postacią ubrania, w którym czujemy się najlepiej. Dzieci prezentowały prace, a potem odpowiadały na pytania zadane przez nauczyciela. Większość uczniów narysowała stroje sportowe, wygodne, które nie krępują naszych ruchów.
W czasie lekcji zwrócono również uczniom uwagę na różnice w ubiorze, pomiędzy dziećmi modnie ubranymi w stylu zachodnim, a dziećmi z krajów Trzeciego Świata, które są spowodowane sytuacją materialną. Później pierwszaki oglądały slajdy prezentacji przedstawiające stroje pochodzące z różnych rejonów świata. Wspólnie odgadywały skąd mogły pochodzić osoby, które noszą dany strój.
Następnie dzieci wzięły udział w zabawie ruchowej w trakcie, której przekonały się o różnicach i podobieństwach wewnątrz swojej klasy.
Uczniowie dzięki zajęciom zrozumieli, że wygląd, ubiór czy rodzaj spożywanego jedzenia, nie oznaczają, że jedni ludzie są lepsi od drugich. Różnice sprawiają, że jesteśmy wyjątkowi, niepowtarzalni, zaś wszelkie podobieństwa nas łączą.

Autor: Anna Wesołowska