Zerówka dzieli się uśmiechem

Najpiękniejszym zjawiskiem na świecie jest dziecięcy uśmiech. Jest symbolem szczęścia i radości. Warto dbać o niego każdego dnia od najmłodszych lat, aby był również symbolem zdrowia. W tym celu ważne jest budowanie odpowiednich nawyków higienicznych wśród dzieci i młodzieży.

W trakcie udziału w Ogólnopolskim Programie Edukacyjnym „Dziel się uśmiechem” przedszkolaki z naszej szkoły zapoznały się z zasadami prawidłowej higieny jamy ustnej oraz w jaki sposób przeciwdziałać próchnicy. Podczas cyklu spotkań z pielęgniarką szkolną zerówkowicze dowiedzieli się :

•  Co to są zęby mleczne?,
  •  Ile zębów mają dzieci, a ile dorośli?,
  •  Jak prawidłowo szczotkować zęby?,
  •  Dlaczego warto używać płynu do higieny jamy ustnej i nici dentystycznej?.

Na przyniesionym przez panią pielęgniarkę modelu szczęki kształcili umiejętność szczotkowania zębów na dwa różne sposoby m. in. ruchem obrotowo-wymiatający z dziąsła w stronę korony zęba. Następnego dnia mogli podczas wspólnego szczotkowania zaprezentować prawidłową technikę szczotkowania, ważną w dbaniu o uzębienie.
W ramach projektu dzieci otrzymały materiały edukacyjne :
zeszyt ćwiczeń, dzięki któremu dzieci mogły utrwalać zdobyte wiadomości;
grafik mycia zębów do codziennego kolorowania obrazków po umyciu zębów,
wkładkę edukacyjną z dołączoną paczką bezcukrowej gumy do żucia ORBIT.
Na podsumowanie udziału w Ogólnopolskim Programie Edukacyjnym „Dziel się uśmiechem” uczniowie z oddziału przedszkolnego pokolorowali zgodnie z kodem obrazek, który przedstawiał jamę ustną wraz z uzębieniem.

Autor: Monika Koszela