Lekcja biblioteczna w klasach III

W  październiku oraz listopadzie w klasach trzecich Pani Ewa Tarapata - bibliotekarka pracująca w Bibliotece Pedagogicznej w Busku - Zdroju przeprowadziła zajęcia, które zostały poświęcone zapoznaniu uczniów z historią Polski oraz jej dziedzictwem cywilizacyjnym.

Podczas zajęć bibliotekarka zabrała uczniów w wirtualną podróż po naszym kraju, odwiedzając cztery miasta o największym znaczeniu w historii Polski: Gniezno - pierwszą stolicę Polski, Kraków, zwany „Miastem Królów Polski”, Warszawę - obecną stolicę Polski oraz Gdańsk, zwany „Miastem Wolności i Solidarności”. Podczas prezentacji poszczególnych miast, Pani Ewa przedstawiła uczniom najcenniejsze zabytki znajdujące się w danym mieście oraz przeczytała im legendy, związane z omawianym miastem. Trzecioklasiści wysłuchali trzech legend polskich, takich jak: „Podanie o Lechu”, „O smoku wawelskim” i „Wars i Sawa”. Słuchając „Podania o Lechu”, uczniowie dowiedzieli się, co skłoniło Lecha do założenia państwa polskiego na równinie nad rzeką Wartą oraz skąd się wzięła nazwa miasta Gniezno. Z kolei słuchając legendy „O smoku wawelskim”, dowiedzieli się, w jaki sposób szewczyk Skuba zgładził smoka wawelskiego. Natomiast słuchając legendy pt. „Wars i Sawa” - poznali historię rybaka, który zakochał się w syrence oraz dowiedzieli się, jak doszło do powstania Warszawy. Ponadto uczniowie poznali najwybitniejszych polskich wynalazców oraz przedstawicieli dziedziny malarstwa, literatury i muzyki. W drugiej części spotkania uczniowie musieli zmierzyć się z przygotowanymi dla nich zadaniami: dopasować nazwy obiektów do odpowiednich ilustracji oraz rozwiązać krzyżówkę, związaną z historią Polski. Z wszystkimi zadaniami uczniowie poradzili sobie doskonale, wykazując się przy tym ogromną wiedzą dotyczącą zabytków naszego kraju.

Autor: Agnieszka Dudek, Dorota Mrożek, Czesława Parada