Imieniny: Floriana, Michała

„Inspirująca lekcja biblioteczna o ochronie środowiska i zagrożeniach ze strony człowieka”

Dnia 18 września 2023 roku, uczniowie klas trzecich mieli przyjemność uczestniczyć w niezwykłej lekcji bibliotecznej, która skupiła się na dwóch ważnych tematach: ·„Jak chronić środowisko?” i „Zagrożenia ze strony człowieka dla środowiska”. Lekcja została przeprowadzona przez Panią bibliotekarkę Ewę Tarapatę z Biblioteki Pedagogicznej, a jej przebieg zaskoczył wszystkich swoją ciekawością, kreatywnością i bogactwem wiedzy.

Pani bibliotekarka przedstawiała nie tylko poważne aspekty związane z ochroną środowiska, ale także podkreślała, jak każdy z uczestników może przyczynić się do poprawy stanu naszej planety. Zrozumienie, że każdy ma swoją rolę do odegrania w ochronie środowiska było jednym z kluczowych przekazów lekcji.
Lekcja była nie tylko teoretyczna, ale też praktyczna i angażująca. Dzieci miały okazję uczestniczyć w zabawnych quizach dotyczących segregacji śmieci, obiegu wody i energii elektrycznej. Poprzez pracę w grupach, dyskusje, uczniowie dowiedzieli się o różnych formach zagrożeń, takich jak zanieczyszczenie powietrza, wody i gleby, a także wycinka drzew i zmiany klimatyczne.
W trakcie lekcji bibliotecznej, Pani Ewa poleciła uczniom również fascynujące książki, filmy dokumentalne oraz strony internetowe, które mogą pomóc zgłębić im temat ochrony środowiska. Każdy uczeń podczas zajęć miał możliwość stworzyć własną listę ekologicznych działań, które może podjąć w swoim życiu codziennym, aby pomóc w ochronie naszej planety. Jednym z najbardziej pamiętnych momentów tej lekcji była aktywność twórcza, podczas której uczniowie mogli wykonać plakaty, rysunki przedstawiające swoje pomysły na to, jak chronić środowisko. To było doskonałe uwydatnienie kreatywności dzieci i pozwoliło im wyrazić swoje myśli i zrozumienie na temat ważności ochrony naszej planety.
Lekcja zakończyła się podsumowaniem, w którym dzieci podzieliły się swoimi spostrzeżeniami i obietnicami dotyczącymi działań na rzecz ochrony środowiska.
Ta niezwykła lekcja biblioteczna była inspirującym doświadczeniem zarówno dla uczniów, jak i nauczycieli. Pokazała, że edukacja ekologiczna może być zarówno pouczająca, jak i zabawna, a uczniowie mogą być nie tylko świadomymi obywatelami, ale także aktywnymi obrońcami naszej planety. Dzięki takim lekcjom, mamy nadzieję na lepszą przyszłość dla naszego środowiska.

Autor: Agnieszka Dudek, Dorota Mrożek, Czesława Parada