Bezpieczeństwo najważniejsze

Wraz z rozpoczęciem roku szkolnego powraca temat bezpieczeństwa dziecka nie tylko na drodze, ale również w różnych sytuacjach życia codziennego.
Treści związane z bezpieczeństwem uczniowie przyswajają podczas codziennych zajęć edukacyjnych. Należy jednak podkreślić bardzo ważną rolę Policji w realizacji tego zadania. Co roku funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji spotykają się w ramach akcji „Bezpieczna droga do szkoły” zarówno z najmłodszymi uczniami, jak i klasami starszymi.

W tym roku również takie spotkania odbyły się. Asp. Marta Jankowska przedstawiła uczniom podstawowe zasady bezpieczeństwa w drodze do i ze szkoły. Przypomniała o tym jak właściwie korzystać z Internetu i jakie są konsekwencje Hejtu oraz cyberprzemocy.
Pani Aspirant przestrzegała przed takimi zachowaniami jak: publikowanie kompromitujących zdjęć, agresywnych komentarzy, podszywania się pod inną osobę w sieci, znieważaniem, wyśmiewaniem, używaniem wulgaryzmów.
Uczniowie dowiedzieli się, że za tego typu zachowania grozi odpowiedzialność karna. Policjantka przedstawiła, jakie należy podjąć działania, gdy jest się ofiarą przemocy w Internecie i gdzie należy szukać pomocy. Zwracała również uwagę na to, jak postępować będąc świadkami cyberprzemocy. Uczniowie usłyszeli również, że zbyt duża ilość czasu spędzana w cyberprzestrzeni należy do bardzo ryzykownych zachowań, które grożą uzależnieniem od gier komputerowych.
Podczas spotkania z klasami młodszymi - odbyła się projekcja filmu, wykorzystano odpowiednie gadżety i szczegółowo przedstawione zostały zasady bezpiecznego przechodzenia przez jezdnię. Przypomniała podstawowe znaki drogowe i zasady poruszania się, w przypadku, gdy nie ma przy drodze chodnika. Pani Aspirant przypomniała również o konieczności korzystania z fotelików oraz zapinania pasów bezpieczeństwa podczas jazdy samochodem. Przestrzegła przed zabawami w pobliżu jezdni. Szczególną uwagę zwróciła na bezpieczne zachowanie podczas przerw w budynku szkolnym oraz na boisku. Przypomniała o obowiązku noszenia elementów odblaskowych tym bardziej, że rano są już mgły a po południu szybciej zapada zmrok.
Zarówno młodsi, jak i starsi uczniowie bardzo aktywnie uczestniczyli w spotkaniach. Zadawali wiele pytań, dotyczących konkretnych sytuacji w ruchu ulicznym.
Funkcjonariuszka zaapelowała do młodych ludzi o przestrzeganie regulaminów podczas korzystania z takich miejsc publicznych, jak: boiska, skateparki, itp. celem zapewnienia bezpieczeństwa sobie i innym użytkownikom. Przestrzegała przed zachowaniami, które grożą demoralizacją i przypomniała o konsekwencjach prawnych.
Mamy nadzieję, że dzięki spotkaniom z Policją i wielu innym działaniom podejmowanym w ramach szkolnej profilaktyki uczniowie będą odpowiedzialnie korzystać z dróg i właściwie zachowywać się w miejscach publicznych, w Internecie, jak również w różnych codziennych sytuacjach.

Autor: Anna Kolarz