DZIEŃ BEZ PLECAKA W NASZEJ SZKOLE

2 czerwca 2023 roku obchodziliśmy w naszej szkole nietypowy dzień – uczniowie naszej szkoły spakowali swoje przybory szkolne, książki i zeszyty w kreatywny i zabawny sposób. Zamienili tradycyjną torbę lub plecak na inne oryginalne przyborniki – nosidła.

Dzień bez plecaka, który przywędrował do nas ze Stanów Zjednoczonych, nie ma stałej daty — samorząd uczniowski naszej placówki ustalił go właśnie na 2 czerwca, zaraz po Dniu Dziecka, aby niejako przedłużyć dobrą zabawę, luźną atmosferę oraz integrować uczniów. Jednak nie tylko o dobrą zabawę chodzi. „Zadaniem dnia bez plecaka jest zwiększanie świadomości na temat trudnych warunków bytowych wielu uczniów oraz trudności w dostępie do edukacji”.

Pomysłodawczynią tego dnia jest amerykańska aktywistka Mongai Fankam, która jako dziecko podczas podróży z matką do Afryki zauważyła, że dzieci z Kamerunu pokonują wiele kilometrów pieszo do szkoły, niosąc w rękach lub w reklamówkach podręczniki i przybory szkolne. Zwróciła się do swoich kolegów w amerykańskiej szkole, aby zrobili zbiórkę na plecaki dla afrykańskich rówieśników. Natomiast dyrektor szkoły wyszedł z inicjatywą dnia bez plecaka, aby uświadomić uczniom, jakim utrudnieniem może być brak plecaka.

W dniu bez plecaka w szkole pomysłowość naszych uczniów była niezrównana. Zapakowali swoje książki i akcesoria z wykorzystaniem zupełnie nieoczekiwanych przedmiotów.

Zamiast plecaka zabrali do szkoły: walizki, pufy, poduszki, pudełka wizytowe, koszyk wiklinowy, torbę plażową, wózek dla lalek, miskę na pranie, fotel dla dzieci, ponton, grill, hełm, kask, karton po pizzy, kosmetyczkę, hulajnogę, kosz z supermarketu, kosze piknikowe, chlebaki, transporterek dla kota, futerał na gitarę, wiadro, chlebak, worek, kosz na śmieci, skrzynkę na narzędzia. Oczywiście wszystkie te nosidła były wypełnione szkolnymi pomocami i przyborami. Natomiast hitem była taczka, która chyba najbardziej wszystkich zaskoczyła. Chętni uczniowie ustawili się na przerwie do pamiątkowego zdjęcia ze swoimi przybornikami.

Ten nietypowy dzień, jak wiele innych, które organizował samorząd uczniowski w tym roku, chyba stanie się jednym z ciekawszych zwyczajów w naszej szkole, bo miał bardzo duży odzew wśród dzieci. Dotyka także ważnego problemu, dlatego warto zorganizować taki dzień i dać się zaskoczyć kreatywności uczniów.

Autor: Samorząd Szkolny