Wycieczka do „Sali Doświadczania Świata” w Skowronnie Dolnym

„Dziecko chce być dobre. Jeśli nie umie - naucz. Jeśli nie wie - wytłumacz. Jeśli nie może - pomóż.”
Janusz Korczak

W dniu 25 stycznia nasi uczniowie wraz z nauczycielami współorganizującymi w ramach Innowacji pedagogicznej „Sensozabawy stymulujące zmysły” wyruszyli na wycieczkę do Przedszkola Integracyjnego „Świetlik” w Skowronnie Dolnym.
Główną atrakcją tej wyprawy była znajdująca się w przedszkolu - Sala Doświadczania Świata. To niezwykła sala terapeutyczna, która pobudza i stymuluje nasze zmysły: wzroku, słuchu, dotyku, węchu oraz równowagi. Jednocześnie zapewnia wspaniałą zabawę. Dzięki takiej wielozmysłowej terapii osoby z niej korzystające na nowo postrzegają świat bardziej spontanicznie i osobiście, ponieważ to miejsce to świat przeżyć, w którym każde dziecko czuje się dobrze, ma swobodę i możliwość wyboru bodźców oraz czas koncentrowania się na nich. Radości i zabaw nie było końca! Sala ta dostarczyła dzieciom wielu doznań sensorycznych. Kolorowe światła, dźwięki, różne barwy i ich intensywność, sprawiły, że dzieci poczuły się jakby były w magicznym świecie. Basen z kulkami, łóżko wodne były dla nich miejscem relaksu i odpoczynku. Aktywnie spędzały czas korzystając z podłogi i ściany interaktywnej.
Poza tym, nasi podopieczni wraz z przedszkolakami wzięli udział w warsztatach chemicznych przygotowanych przez panią Paulinę Figiel - Gut. Wspólnie wykonywali wspaniałe doświadczenia tj. wywar z kapusty czerwonej, jako naturalny wskaźnik, samopompujący balonik, sztuczny śnieg i inne.
Po tak aktywnych zajęciach przyszedł czas na wyciszenie. Nasze dzieci wraz z nauczycielami uczestniczyli w terapii mis tybetańskich oraz gongów. Dźwiękoterapia wpływa dobroczynnie na mózg i resztę ciała. Z kolei, misy tybetańskie emitują wyższe przyjemne dźwięki, które koją umysł, wyciszają i rozluźniają.
Czas upłynął bardzo szybko, a my musieliśmy już wracać. Było to wspaniałe przeżycie, beztroska zabawa połączona z dźwiękoterapią. Dziękujemy bardzo Pani Dyrektor i wszystkim pracownikom przedszkola za miłe spotkanie.

Autor: Anna Zalewska-Pabis, Agnieszka Zawalska, Ewelina Zwierzchowska