KONKURSY POLONISTYCZNE W 2023 ROKU

W bieżącym roku szkolnym zachęcamy uczniów klas IV-VIII do udziału w dwóch konkursach polonistycznych, których regulaminy dołączamy.

GMINNY KONKURS ORTOGRAFICZNY

Publiczna Szkoła Podstawowa nr2 w Busku-Zdroju organizuje w r. szk. 2022/2023 Gminny Konkurs Ortograficzny dla dwóch grup wiekowych:

• dla klas IV, V pod kierunkiem polonistek p. J. Nieć i p. H. Mazur
  • dla klas VI, VII, VIII pod kierunkiem polonistek p. J. Kubickiej i p. E. Guni.

Cele konkursu:

• doskonalenie umiejętności starannego pisania z zachowaniem reguł ortograficznych, gramatycznych i interpunkcyjnych,
  • zachęta do zdrowej rywalizacji międzyszkolnej.

Organizacja konkursu:

• jest on przeznaczony dla uczniów klas IV-VIII
  • powinien być poprzedzony Szkolnym Konkursem Ortograficznym, który pozwoli wyłonić najlepszych uczniów (2-3 ze szkół mniejszych, 3-5 ze szkół dużych – w każdej grupie wiekowej),
  • konkurs odbędzie się w Publicznej Szkole Podstawowej nr 2 w Busku-Zdroju w następujących terminach:

W dniu 7 marca 2023 roku (wtorek) o godzinie 9.00 dla klas VI, VII, VIII.

W dniu 8 marca 2023 roku (środa) o godzinie 9.00 dla klas IV-V.

Zwycięzcy konkursu otrzymają dyplomy i nagrody książkowe.

Powiatowy Konkurs Mitologiczny

I. Tytuł konkursu:

„Świat starożytnej Grecji”

II. Organizator konkursu:

Publiczna Szkoła Podstawowa nr 2 w Busku-Zdroju przy współpracy Powiatowego Ośrodka Doradztwa i Doskonalenia Nauczycieli w Busku-Zdroju.

Koordynatorki: p. Jadwiga Kubicka, p. Ewa Gunia, p. Justyna Nieć.

III. Cele konkursu:

• popularyzacja wiedzy o literaturze antycznej i jej ponadczasowości,
  • budzenie i rozwijanie zainteresowań uczniów kulturą starożytną,
  • wykazanie się znajomością treści mitów greckich,
  • doskonalenie umiejętności czytania ze zrozumieniem,
  • szukanie związków między mitologią grecką a współczesnym językiem,
  • integrowanie uczniów z różnych szkół,
  • promowanie uczniów uzdolnionych z przedmiotów humanistycznych.

IV. Zakres tematyczny:  Mitologia grecka.

V. Zalecana literatura:

• I i II etap: Jan Parandowski „Mitologia”, cz. I „Grecja” (oprócz „Wojny trojańskiej”).
  • III etap: Jan Parandowski „Mitologia”, cz. I „Grecja” (łącznie z „Wojną trojańską”), Stanisław Stabryła „Słownik szkolny. Mitologia grecka i rzymska”.

VI. Adresaci konkursu:

Konkurs skierowany jest do uczniów klas V, VI i VII szkół podstawowych powiatu buskiego.

VII. Powiatowy Konkurs Mitologiczny składa się z trzech etapów:

1) Etap I – szkolny przeprowadzony do 25.01.2023 roku.

2) Etap II – gminny odbędzie się 20.03.2023 roku o godz. 9.00 w PSP nr 2 w Busku-Zdroju.

3) Etap III – powiatowy odbędzie się 22.05.2023 roku o godz. 10.00 w PSP nr 2 w Busku-Zdroju

VIII. Forma konkursu:

Wszystkie eliminacje przeprowadza się w formie pisemnej. Konkurs ma formę testu, na który składają się:  zadania zamknięte, zadania na dobieranie odpowiedzi, typu: prawda/fałsz, czytanie ze zrozumieniem, krótka wypowiedź.

W przypadku nauczania zdalnego organizatorki zastrzegają sobie zmianę formy konkursu (uczestnicy będą rozwiązywać zadania on-line).

Zwycięzcy konkursu otrzymają dyplomy i nagrody książkowe.

Organizatorki zachęcają uczniów do udziału w konkursie.

Autor: Kubicka Jadwiga