Środa, 2024-05-15

Imieniny: Dionizego, Nadziei

Warsztaty ekologiczne pt. „Skarpetki na tropie prądu” w klasach drugich

Oszczędzanie prądu jest w dzisiejszych czasach bardzo ważne. Dlatego powinniśmy nauczyć nasze dzieci oszczędzać energię już od pierwszych lat życia. Powinniśmy nie tylko formułować wobec nich zakazy i nakazy, ale tłumaczyć istotę problemu, a więc co zyskamy, jako rodzina oraz jako społeczeństwo na tym, że będziemy korzystać z energii elektrycznej racjonalnie. Najważniejszy jest tutaj fakt, że to czego człowiek nauczy się w najmłodszych latach, zwykle pozostaje dla niego nawykiem na resztę życia. A bardzo ważne jest, by każdy człowiek posiadał nawyk racjonalnego i oszczędnego korzystania z prądu elektrycznego.

16 oraz 22 grudnia uczennice klasy VIIIa pod opieką Pani Aleksandry Moskal przeprowadziły w klasach drugich warsztaty ekologiczne pt. „Skarpetki na tropie prądu”. Warsztaty miały na celu pokazanie młodszym kolegom, jak  należy oszczędzać energię elektryczną i jakie jest to ważne. Młodzi odbiorcy zapoznali się z ciekawymi i jakże cennymi informacjami oglądając teatrzyk pacynkowy, który był przeplatany quizami, konkursami, pracami plastycznymi, filmami edukacyjnymi.
Wszyscy słuchacze z zaangażowaniem uczestniczyli w tym spotkaniu odpowiadając na wiele pytań dotyczących zużywania energii elektrycznej.
Dzięki warsztatom drugoklasiści poznali działania, jakie mogą przysłużyć się zmniejszeniu zużycia energii elektrycznej w naszym domu lub mieszkaniu.
Na pewno warto wspomnieć tutaj o oszczędzaniu światła. Gdy tylko dziecko jest już wystarczająco duże, by dosięgać włączników oświetlenia i samodzielnie włączać oświetlenie w pomieszczeniach, od razu nauczmy je, by zawsze gasiło po sobie światło, gdy opuszcza pokój. Niezależnie od tego czy posiadamy nowoczesne, energooszczędne oświetlenie typu LED, czy starsze i bardziej prądożerne żarówki, wyłączanie po sobie oświetlenia jest czymś oczywistym dla oszczędzania energii elektrycznej.
Kolejną ważną kwestią, którą przedstawiły prowadzące spotkanie było pozostawianie w gniazdkach elektrycznych różnych nieużywanych urządzeń. Mowa tutaj na przykład o ładowarkach do telefonów, smartfonów, tabletów. A także tych większych, które służą na przykład do zasilania laptopa.
Uczniowie dowiedzieli się skąd się bierze prąd, co mamy dzięki niemu, gdzie go wykorzystujemy oraz jakie są negatywne i pozytywne skutki używania energii elektrycznej.
Uczenie dzieci oszczędzania energii elektrycznej jest bardzo ważne. Skorzystamy na tym nie tylko my sami, dzięki zmniejszeniu się rachunków za prąd. Skorzysta całe społeczeństwo, dzięki temu, że mniej zużytego prądu to większa korzyść dla środowiska. Zwłaszcza w takim kraju, jak Polska, jest to bardzo ważne. Większość naszej energii pochodzi ze spalania węgla, co zawsze wiąże się z emisją zanieczyszczeń.
To tylko niektóre z działań ekologicznych, które przyczyniają się do pogłębienia wiedzy najmłodszych uczniów. Nadal będziemy kontynuować nasze działania starając się wytłumaczyć naszym podopiecznym do czego dążymy, oraz dlaczego ochrona środowiska jest ważna. Będziemy starać się i sprawiać by zrozumiały, że będzie to zależeć również od ich zachowań w związku z oszczędzaniem prądu.

Plakaty, które samodzielnie wykonali uczestnicy warsztatów pokazały, że wiedza którą zdobyły znajdzie na pewno zastosowanie w życiu codziennym.

Autor: Agnieszka Dudek, Aleksandra Moskal, Dorota Mrożek, Czesława Parada