Środa, 2024-05-15

Imieniny: Dionizego, Nadziei

"Mazurek Dąbrowskiego" - lekcja biblioteczna klas piątych

W ramach współpracy naszej szkoły z Pedagogiczną Biblioteką Wojewódzką w Kielcach filia w Busku-Zdroju uczniowie klas piątych wzięli udział w zajęciach o tematyce patriotycznej przeprowadzonych przez Ewę Tarapatę.

Celem lekcji było zapoznanie piątoklasistów z historią powstania „Mazurka Dąbrowskiego” – hymnu państwowego Rzeczypospolitej Polskiej i jego rolą w kształtowaniu postaw patriotycznych Polaków, walczących o odzyskanie niepodległości.

Piątoklasiści uczestniczyli w inscenizacji, w trakcie której pogłębili swoją wiedzę na temat „Mazurka Dąbrowskiego”: jego autora, daty i okoliczności jego powstania oraz roli, jaką ta pieśń spełniała podczas walk Polaków, walczących o odzyskanie niepodległości. W drugiej części spotkania uczniowie, pracując z księgozbiorem: słownikami, encyklopediami, leksykonami, wyszukiwali w nich odpowiedzi na pytania, zawarte na kartach pracy. Uwieńczeniem spotkań był pokaz przez uczniów postawy, jaką należy przyjąć podczas śpiewania hymnu narodowego.

Okazją do przeprowadzenia zajęć była obchodzona niedawno 104. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości oraz ustanowiony przez Sejm Rzeczypospolitej rok 2022 Rokiem Józefa Wybickiego.

Dziękujemy serdecznie pani Ewie Tarapacie za przeprowadzenie interesujących zajęć.

Autor: Ewelina Ciślak