„Razem bezpieczniej”

Nasza szkoła wzięła udział w projekcie pt. „Zwiększenie bezpieczeństwa w przestrzeni publicznej w Gminie Busko-Zdrój”.

Projekt ten został przeprowadzony w ośmiu publicznych szkołach podstawowych naszej gminy w ramach rządowego Programu ograniczenia przestępczości i aspołecznych zachowań „Razem bezpieczniej” im. Władysława Stasiaka w roku 2022.

Jednym z działań, które w ramach w/w projektu odbyły się w naszej szkole, było przeprowadzenie w czasie godzin wychowawczych pogadanek z uczniami i rozdanie im odblasków. Uczniowie klas IV-VIII w ramach tych spotkań podnieśli swoja świadomość na temat konieczności przestrzegania zasad ruchu drogowego na rowerze lub hulajnodze oraz bycia widocznym na drodze, przyswoili prawidłowe zachowania, także w sieci internetowej, nauczyli się rozpoznawać niebezpieczeństwa na drodze oraz w ewentualnych kontaktach z nieznajomymi.

Kolejnym działaniem było zorganizowanie warsztatów przeprowadzonych przez wykwalifikowanego ratownika medycznego, których celem było zaznajomienie uczniów z sytuacjami zagrożenia życia i zdrowia oraz przekazanie wiedzy teoretycznej i praktycznej w zakresie udzielania pierwszej pomocy. Efektem warsztatów było zdobycie przez uczniów wiedzy z zakresu użytkowania podstawowego sprzętu medycznego, a także z zakresu zasad wzywania pomocy. Uczniowie nabyli umiejętności na temat zachowania się na miejscu zdarzenia, postępowania w przypadku zatrzymania krążenia oraz urazów określonych części ciała i innych schorzeń.

Bardzo ciekawym dopełnieniem naszej aktywności w ramach realizacji projektu było przeprowadzenie konkursu plastycznego skierowanego do uczniów kl. IV-VIII pt. „Bezpieczeństwo w przestrzeni publicznej”. Wyłoniono następujących laureatów:

I m. - Izabela Łata kl. VI A

II m. - Laura Brużewicz kl. VII B

III m. - Maja Stawarz kl. VI A

Warto podejmować takie działania dla podniesienia naszej świadomości w zakresie unikania zagrożeń w przestrzeni publicznej. Dzięki nim dzieci i młodzież nauczą się chronić przed zagrożeniami oraz przestrzegać zasady bezpieczeństwa.

Pamiętajmy, że razem bezpieczniej!

Autor: Justyna Nieć, Halina Mazur, Anna Kurzeja