Różowa Skrzyneczka

Szanowne Koleżanki,
nasza szkoła przystąpiła do współpracy z fundacją
Różowa Skrzyneczka
która walczy z wykluczeniemtabu menstruacyjnym.

Zabiega także o powszechny dostęp do bezpłatnych środków higieny osobistej na czas menstruacji w przestrzeni publicznej. W różowych skrzyneczkach znajdziesz darmowe podpaski i tampony.

W naszej placówce różowa skrzyneczka wisi w toalecie dziewczyn na drugim piętrze.

Działamy zgodnie z zasadą: weź, jeśli potrzebujesz, zostaw, jeśli masz nadmiar! Aby można było skorzystać w razie potrzeby z zawartości skrzyneczki, musimy pamiętać o tym, żeby uzupełnić pobrany produkt. Dzisiaj Ty potrzebowałaś wsparcia, a może jutro będzie potrzebował ktoś inny. Wspierajmy się i dbajmy o siebie.

W grudniu 2019 r. zawisła pierwsza różowa skrzyneczka wypełniona podpaskami w Centrum Praw Kobiet we Wrocławiu. Różowe skrzyneczki znajdują̨ się̨ dziś́ w szkołach, bursach, placówkach edukacyjnych, szpitalach, kinach, bibliotekach, teatrach. W akcję włączają̨ się̨ kolejne samorządy.

Garść okresowych faktów:
[Dane pochodzą z raportu przygotowanego dla Kulczyk Foundation]

Blisko 500 000 osób w Polsce nie stać na zakup podpasek tamponów.

21% uczennic jest zmuszonych wyjść z zajęć szkolnych z powodu braku podpaski, a 10% w ogóle nie wychodzi z tego powodu z domu.

42% rodzin nie rozmawia w domu o miesiączce, 43% nastolatek unika tematu okresu z ojcem.

Autor: Samorząd Szkolny