Andrzejkowe „Czary-mary” w klasie IB

Stare polskie przysłowie mówi „Na świętego Andrzeja błyska pannom nadzieja”. Wigilia św. Andrzeja, czyli popularne andrzejki od dawien dawna są tradycyjnym wieczorem wróżb.

Tradycja andrzejek wzięła się ze wsi. Późną jesienią po zakończeniu prac polowych, gdy dni były coraz krótsze, a wieczory coraz dłuższe, rozpoczynał się na wsi okres zabaw i wróżb. Kawalerowie zgadywali, co ich czeka w przyszłości i kiedy się ożenią. Ta tradycja nosiła nazwę katarzynek. W przeddzień imienin Andrzeja w podobne zabawy bawiły się panny, które też chciały poznać imię i charakter swojego przyszłego męża. Tą zabawę nazwano andrzejkami. Współcześnie w andrzejkowym wieczorze biorą udział dziewczęta i chłopcy.
28 listopada w andrzejkowej zabawie bawili się w swojej klasie uczniowie z klasy I B. Na początku dzieci obejrzały film edukacyjny pt. „Andrzejki”. Rodzice uczniów udekorowali klasę kolorowymi balonami i serpentynami. Podczas zabawy królowały różne postacie: księżniczki, indianin, strażak, Spider-Men, wróżki, czarownice, myszka Miki, Pikachu, piłkarze. Wszyscy uczniowie z niecierpliwością czekali na poczęstunek, który zorganizowali rodzice. Oczywiście nie obyło się bez smacznej pizzy ze „105”. Później przyszedł czas na wróżby: przekłuwanie serduszek, loteria, sztafeta z butami, którą wygrał Piotr. Największy entuzjazm i doping dzieci był podczas tańca z balonami. Cztery tańczące pary miały utrzymać balonik głowami. Konkurencję taneczną wygrała Natalka z Fabianem.
Należy jednak pamiętać, że andrzejki są tylko zabawą, a wróżby należy traktować, jako żarty. Zabawa andrzejkowa sprzyjała integracji dzieci w klasie. Bawiliśmy się świetnie i mamy nadzieję, że w przyszłym roku zabawa będzie również udana. Dziękujemy serdecznie mamie Basi za pomoc.

Autor: Anna Wójcik