Bezpieczeństwo najważniejsze

W ramach działań profilaktyczno-wychowawczych gościli w naszej szkole przedstawiciele Komendy Powiatowej Policji w Busku-Zdroju.

Spotkania z uczniami klas siódmych i ósmych poprowadziły panie policjantki: Martyna Grzegorczyk, Marta Jankowska, Justyna Konopka oraz pan Paweł Głód. Pogadanki dotyczyły bezpieczeństwa młodzieży zarówno w szkole, jak i poza nią.

Uczniowie zostali zapoznani z przepisami znowelizowanej ustawy o odpowiedzialności prawnej nieletnich. Dowiedzieli się, jakie są konsekwencje prawne takich zachowań prowadzących do demoralizacji, jak: nieprawidłowa realizacja obowiązku szkolnego, kradzież, przywłaszczanie mienia, palenie papierosów (w tym e-papierosów), używanie alkoholu i innych środków psychoaktywnych.

W związku z faktem, iż Internet jest obecnie autonomicznym środowiskiem funkcjonowania społecznego dzieci i młodzieży, kwestia bezpiecznego korzystania z technologii informacyjnych jest bardzo ważnym zagadnieniem.

Pracownicy Policji poświęcili temu tematowi dużo uwagi. Przestrzegli młodzież przed takimi ryzykownymi zachowaniami w sieci, jak:

• zbyt duża ilość czasu spędzana w cyberprzestrzeni (zagrożenie uzależnieniem od gier komputerowych);

• publikowanie ośmieszających kogoś filmów, zdjęć;

• podszywanie się pod inną osobę w sieci;

• zamieszczanie agresywnych komentarzy pod adresem innych użytkowników (znieważanie, obrażanie, używanie ostrych, niecenzuralnych słów, czyli tzw. hejt czy mowa nienawiści).

Uczniowie usłyszeli, że za tego typu zachowania grożą odpowiednie konsekwencje karne. Mieli też okazję przypomnieć sobie, jakie działania należy podjąć, gdy jest się ofiarą przemocy w Internecie.

Należy pamiętać, że odpowiedzialność prawną ponosi się również za brak reakcji, gdy jest się świadkiem sytuacji zagrażających zdrowiu i życiu.

Pracownicy Policji zaapelowali do młodych ludzi, aby przebywając w miejscach publicznych takich, jak: boiska, skateparki, itp. zapoznawali się z regulaminami korzystania z tych miejsc oraz poprzez właściwe zachowanie unikali interwencji policyjnych.

Uczniowie otrzymali wyczerpujące odpowiedzi na zadawane pytania.

Ewaluacja spotkań z Policją wskazuje na duże zainteresowanie uczniów tematyką bezpieczeństwa, na przyrost wiedzy związanej z zachowaniami ryzykownymi. Z pewnością wpłyną one na poprawę funkcjonowania młodzieży w szkole i poza nią.

Autor: Anna Kolarz