Imieniny: Agnieszki, Amalii

„Dwójka”- najlepsza z Publicznych Szkół Podstawowych w powiecie buskim. Wyniki egzaminu ósmoklasisty 2022 roku

Egzamin ósmoklasisty został przeprowadzony od 24 do 26 maja 2022 r. W województwie świętokrzyskim pisało go 15 tys. uczniów. Zdobyli oni średnio 59% punktów z egzaminu z języka polskiego – czyli o 1 punkt procentowy mniej niż wynosi średnia krajowa.

57% punktów z matematyki – tyle samo wyniósł średni wynik krajowy

65% punktów z języka angielskiego – średnia ogólnopolska jest o 2% wyższa

60% punktów z języka niemieckiego – ósmoklasiści byli aż o 10% lepsi niż średnia krajowa

W szkołach powiatu buskiego średnia wojewódzka z trzech przedmiotów to ponad 60%.

Średni wynik z języka polskiego powiatu buskiego wynosił 63% i był wyższy od średniej wojewódzkiej, która wynosiła 59%.

Średnia z matematyki to 58% - a średnia dla województwa to 57%.

Średnia z języka angielskiego to 64% - a średnia dla województwa to 65%.

Najlepszy wynik w powiecie buskim na egzaminie ósmoklasisty zdobyli uczniowie następujących szkół:

Społeczna Szkoła Podstawowa w Słabkowicach - 75,33% (język polski 74%, matematyka - 78%, język angielski - 74%). Egzamin zdawało 7 osób.

Publiczna Szkoła Podstawowa nr 2 im. Janusza Korczaka w Busku-Zdroju - 71,66% (język polski 70%, matematyka - 70%, język angielski - 75%). Egzamin zdawało 91 osób.

Publiczna Szkoła Podstawowa im. Henryka Sienkiewicza w Tuczępach - gmina Tuczępy - 70,33% (język polski 68%, matematyka - 70%, język angielski - 73%). Egzamin zdawało 33 osoby.

Wyniki poszczególnych szkół w gminie Busko-Zdrój:

Społeczna Szkoła Podstawowa w Słabkowicach - 75,33% (język polski 74%, matematyka - 78%, język angielski - 74%). Egzamin zdawało 7 osób.

Publiczna Szkoła Podstawowa nr 2 im. Janusza Korczaka w Busku-Zdroju - 71,66% (język polski 70%, matematyka - 70%, język angielski - 75%). Egzamin zdawało 91 osób.

Publiczna Szkoła Podstawowa im. Pułkownika A. Krzyżanowskiego „Wilka” w Busku-Zdroju - 70 % (język polski 64%, matematyka - 67%, język angielski - 79%). Egzamin zdawało 101 osób.

Publiczna Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Zbludowicach – 67,33% (język polski 66%, matematyka - 68%, język angielski - 68%). Egzamin zdawało 38 osób.

Publiczna Szkoła Podstawowa nr 1 im. Stanisława Staszica w Busku-Zdroju 66,66% (język polski 67%, matematyka - 59%, język angielski - 74%). Egzamin zdawało 60 osób.

Publiczna Szkoła Podstawowa im. Jana Olbrycha Szanieckiego w Szańcu 57,33% (język polski 64%, matematyka - 51%, język angielski - 57%). Egzamin zdawało 28 osób.

Krótka charakterystyka arkusza egzaminacyjnego:

Arkusz standardowy z języka polskiego zawierał 19 zadań. Za poprawne rozwiązanie wszystkich zadań można było uzyskać maksymalnie 45 punktów. Arkusz składał się z dwóch części. Pierwsza część zawierała 18 zadań zorganizowanych wokół dwóch tekstów zamieszczonych w arkuszu: tekstu literackiego – fragmentu „Zemsty” A. Fredry oraz nieliterackiego – fragmentu tekstu „Pochwała przyjaźni” A. Kojdera. Zadania z tej części arkusza wymagały od ucznia znajomości wybranych lektur obowiązkowych, udzielania odpowiedzi na pytania dotyczące treści tekstów zawartych w arkuszu egzaminacyjnym, interpretacji testu kultury – grafiki Pawła Kuczyńskiego – oraz napisania zaproszenia. W drugiej części uczeń wybierał jeden z dwóch tematów: wypowiedź o charakterze argumentacyjnym – rozprawkę – albo wypowiedź o charakterze twórczym – opowiadanie.

Arkusz standardowy z matematyki zawierał 19 zadań, w tym 15 zadań zamkniętych i 4 zadania otwarte. Za poprawne rozwiązanie wszystkich zadań można było uzyskać maksymalnie 25 punktów. Zadania w arkuszu egzaminacyjnym obejmowały zagadnienia z zakresu m. in. arytmetyki, algebry i geometrii. Wymagały one uważnej analizy treści i elementów graficznych, a w przypadku zadań otwartych – dodatkowo zaplanowania i zapisania kolejnych etapów rozwiązania oraz podania wyniku.

Arkusz standardowy z języka obcego nowożytnego zawierał 46 zadań, zgrupowanych w 14 wiązek.

Za poprawne rozwiązanie wszystkich zadań można było uzyskać maksymalnie 55 punktów, w tym 34 punkty (62%) za rozwiązanie zadań zamkniętych (wyboru wielokrotnego, na dobieranie) oraz 21 punktów (38%) za rozwiązanie zadań otwartych. Zadania otwarte wymagały samodzielnego sformułowania odpowiedzi oraz napisania krótkiego tekstu użytkowego (e-maila).

GRATULUJEMY UCZNIOM, RODZICOM I NAUCZYCIELOM!