Wystawa Szopek Krakowskich

Wszystkie klasy pierwsze, druga b i trzecia a odwiedziły wystawę Szopek Krakowskich pochodzącą ze zbiorów Muzeum Krakowa, która gości w Szańcu. Zorganizowana została przez Buskie Samorządowe Centrum Kultury oraz Stowarzyszenie Miłośników Szańca. Koordynatorem wystawy jest kustosz Muzeum Krakowa pani Małgorzata Niechaj.

Tradycyjna szopka krakowska, która powstała pod koniec XIX w., była przenośnym teatrzykiem kukiełkowym, z muzyką i specjalnie pisanymi tekstami. Z czasem scenki odgrywane przez amatorów zostały zastąpione poruszanymi mechanicznie figurkami. Figurki te są wyrzeźbione lub ulepione z modeliny czy gipsu. Od 2018 roku zostało wpisane jako pierwsze polskie zjawisko na Listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości prowadzoną przez UNESCO.

W tym roku szopki to ubiegłoroczna wystawa po konkursowa. Po wystawie oprowadził nas pan Artur Prędki, który opowiedział dzieciom różne ciekawostki związane z powstaniem tych dzieł sztuki. Dzieciom wystawa bardzo się podobała, były pod wrażeniem misternej, trudnej pracy wykonanej przez szopkarzy w różnym wieku, między innymi dzieci.

Dodatkowo pokazał nam i opowiedział o stałej wystawie Muzeum Parafialnego, są to zbiory sakralne m.in.: ornaty, kapy, naczynia liturgiczne, wota, relikwiarze oraz księgi liturgiczne. Wszystkie te przedmioty obrazują życie parafii i parafian w Szańcu.

Dzieci obejrzały też Tajemnicze źródełko, które bije nieopodal Szanieckiego Domu Kultury.

Autor: Agnieszka Dudek, Marzena Gzyl, Dorota Mrożek, Czesława Parada, Alicja Zdziarska